2012 YILI NECATİGİL ŞİİR ÖDÜLÜ…..ERAY CANBERK’İN…
**********************************************************************************

İki yıldır Kadıköy – Koşuyolu Mahalle Evi ” NÜKHET EREN YARATICI YAZARLIK ATÖLYESİ”   konuğumuz olan Eray Canberk,  2012 yılı Necatigil Ödülü’nü almıştır. 

**********************************************************************************

13 Aralık 1979  tarihinde yitirdiğimiz şair Behçet Necatigil’in anısına 1980 yılından bu yana ailesi tarafından düzenlenen *Necatigil Şiir Ödülü,* 2012 yılında *Kent Kırgını * adlı kitabı için “ERAY CANBERK”e verilmiştir. 

İnceden inceye örülmüş şiirlerin, az ve öz yazan şairidir Eray Canberk. Bir çocuk büyütür içinde ve şiirdir büyüyen dizelerinde. Büyür çocuk, büyür gülümseyişler, büyür acılar, büyür dünya, büyür her şey, şiir olup akar önümüze; kuytu, durgun suların taraklı ebrusudur bu…

ÖDÜL  TÖRENİ  :  16 Nisan 2012 Pazartesi günü saat 18.00’de Kabataş Erkek

                                Lisesi Eğitim Vakfı’nın katkılarıyla vakfın Ortaköy/Feriye

                                tesislerinde yapılacaktır. 

Doğan Hızlan’ın başkanlığında Cevat Çapan, Refik Durbaş, Turgay Fişekçi, Mehmet Taner, Tahsin Yücel ve Necatigil ailesinin temsilcisi olarak Selma Necatigil’den oluşan Necatigil Şiir Ödülü seçici kurulu önceki gün yaptığı değerlendirme toplantısından sonra şu açıklamayı yaptı:“Kendi köşesinde şiirinin kozasını ören Eray Canberk, 60 kuşağının önemli şairlerindendir. Kitabının adı ve içeriği Behçet Necatigil’in şiirine denk düşmektedir. Bu ödülle Eray Canberk’in 50 yıllık birikiminin de değerlendirilmesi öngörülmüştür.”Canberk ise, Necatigil şiiriyle tanışmasını ve etkilenişini gazetemize şöyle anlattı:“Necatigil’i şiirle ciddi ciddi uğraşmaya başladığım yıllarda keşfetmiştim. Şöyle de diyebilirim: Bundan elli yıl kadar önce… Şiirlerine yansıttıkları benim oluşmakta olan dünyamı anlatır gibiydi. Şairimi bulmuştum. Söyleyişindeki tutumluluk, yalın gözükmesine karşılık barındırdığı derinlik beni etkiledi. ‘İşte ben bunu anlatmak istiyorum’ dediklerimin karşılığıydı şiirleri. Konu çeşitliliği, göndermelerdeki ustalık, çağrışım zinciri zenginliği Necatigil’in şiirlerinde beni etkileyen öğelerdir.”Necatigil’in, şiirini günlük hayatın getirdiği karmaşadan ve hayhuydan damıtan bir şair olduğunu vurgulayan Canberk, “Alçakgönüllüdür ama deyim yerindeyse ‘tevazu-u ârifane’ diyebileceğimiz bir alçakgönüllülüktür bu. Öfkeyi rintliğe dönüştürür, kırgınlığını tatlı bir küskünlükle anlatır. Çilelere katlanır, hoyratlıkları incelikle eleştirir” dedi.

Canberk, Necatigil Şiir Ödülü’nün kendisi için taşıdığı özel önemi de şöyle açıkladı:

“Necatigil, bildiğiniz gibi, bir edebiyat öğretmeniydi. Çok eski bir eğitim kurumu olan ve ne yazık ki 1970’lerde kapatılmış olan bir kurumdan, Yüksek Öğretmen Okulu’ndan yetişmişti. Ben de o kurumun öğrencilerinden biriydim. Edebiyat dünyamızdaki önemli yeri dışında bu açıdan da benim için büyük bir anlam taşıyor bu ödül.”

Ödül töreni 16 Nisan 2012 Pazartesi günü saat 18.00’de Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı’nın katkılarıyla vakfın Ortaköy/Feriye tesislerinde yapılacak.

Necatigil Şiir Ödülü, 13 Aralık 1979 tarihinde yitirdiğimiz şair Behçet Necatigil’in anısına 1980’den bu yana veriliyor.

Bu yıl ödüle değer görülen Eray Canberk, 1940’ta İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü ve İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’nda öğrenim gören Canberk, ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra Afşar Timuçin’le bilikte Kavram Yayınevi’ni kurdu. Birçok ansiklopedi ve sözlüğe konu yazarı olarak katkıda bulunan ve çeşitli çocuk dergilerinde çalışan Canberk’in şiirleri, öyküleri, deneme ve eleştirileri, günlük ve çevirileri 1963’ten başlayarak Yelken, Varlık, Yeditepe, Şiir Sanatı, Yeni Gerçek, Broy, Yansıma, Adam Sanat, Ludingirra, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet Kitap ve Dünya Kitap gibi dergilerde yayımlandı.

Canberk, Kuytu Sular, Eskimiş Yalnızlığa, Yüreğin Burkulduğu Zaman, Ebrular, Kuytu Sularda Zaman, Kent Kırgını adlı şiir kitaplarının yanı sıra Çağdaş Vietnam Şiiri, Sevda Türküleri, Türk Yazınından Seçilmiş Yergi Şiirleri, Dünya Aşk Şiirleri Antolojisi, Yürek ki Paramparça, Çağdaş Çin Şiiri, Nobelli Şairler Antolojisi, Ömür Biter İstanbul Bitmez gibi derlemeler yayımladı.

12 Nisan 2012  –   http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=329300

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı NEYYA Yaratıcı Yazarlık Atölyesi içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s