Müzeher – Ekrem Güyer’ in aşk hikâyesi…

İKİ BÜYÜK KLASİK TÜRK MUSİĞİ SANATKARI EKREM GÜYER ve MÜZEHHER GÜYER ARALARINDAKİ DERİN AŞKI, BİRBİRLERİNE İTHAF ETTİKLERİ ŞARKILARINDA EBEDİLEŞMİŞTİR.

Unutturamaz-Unutmadım

ŞARKILAR İLE KARŞILIKLI OLARAK BİR AŞK BUNDAN DAHA GÜZEL BİR ŞEKİLDE ANLATILABİLİR Mİ? 

 

“ Unutturamaz seni hiçbir şey ” diyen eş’e “ Unutmadım seni ben ”… diyerek cevap vermek!..

Ekrem Güyer, 1921’de Konya Karaman’da doğdu. Kendisi üç yaşındayken ailesi İzmir’e yerleşti. Karşıyaka Lisesini bitirdi. 1943 yılında açılan sınavı kazanarak Ankara Radyosu’na stajyer sanatçı olarak girdi.Ses sanatçısı Müzeher Özerinç ile Ekrem Güyer Ankara Radyosu’nda tanıştılar.

Arkadaşlıkları önce aşka, sonra da (1944 yılında) evliliğe dönüştü.

Ekrem Güyer bir gün ud’unun tellerine vururken sadece sevdiği kadını düşünüyordu                ve onun için bir beste hazırladı. Ekrem Güyer, Rıfat Ayaydın’a ait olan “Unutturamaz Seni Hiç Bir şey, Unutulsam Da Ben” sözleriyle başlayan güfteyi Nihavent makamında besteleyerek çok sevdiği eşi Müzehher Güyer’e ithaf etti. Belki de bu nedenledir ki Klasik Türk Musikisinin bu “unutulmaz” eserini Müzehher Güyer’de en güzel ve duyarak seslendiren sanatçılarımızdan birisi olmuştur.

“Unutturamaz seni hiçbir şey unutulsam da ben

Her yerde sen her şeyde sen bilmem ki nasıl söylesem

Bir sisli hazan kesilir ruhum eğer görmezsem

Her yerde sen her şeyde sen bilmem ki nasıl söylesem”

Ekrem Güyer 12 makamda 30 civarında şarkı bestelemişti. Bazı eserlerinde neo klasik bir üslup ve Hacı Arif Bey, Hacı Faik Bey gibi bestekârların, diğerlerinde ise Muzafer İlkar’ın etkisi sezilir.

“Hançer-i Aşkınla Ey Yar Gönlüm Üzre Vurma Hiç”, “Canan Bilirim Sen Beni Nalân Edeceksin” gibi şarkıları günümüzde de sevilmekte ve sık sık icra edilmektedir.

16. Şubat. 1954 tarihinde aniden rahatsızlanan Ekrem Güyer, Ankara Numune Hastenesine (mide kanamasından)  kaldırıldı. Üç gün süren yoğun bakım süreci sonunda  19  Şubat 1954 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Müzeher oğlu Metin ile yalnız kalmıştı. Ayaklarının üstünde durmaya çalışacaktı. Nasıl unutacaktı bu aşkı? Kendisine şarkılar yazan sevgili Ekrem Güyer’ini ani bir şekilde kaybeden Müzehher Güyer yaşadığı bu derin acıyı kelimeler döker ve ortaya çıkan           “ Unutmadım Seni Ben, Her Zaman Kalbimdesin” cümlesiyle başlayan güfteyi Şekip Ayhan Özışık Karçığar makamında besteler. Böylelikle eşinin bir güfteyi besteleyerek kendine armağan etmesine karşılık O da bir güfte yazarak ve besteleterek eşine, sevgilisine bir anlamda cevap verir…

“Unutmadım seni ben unutmadım, her zaman kalbimdesin                          

Aylar, yıllar geçti, söyle sen nerdesin                                                                    

Anlaşıldı, sen geri dönülmeyen yerdesin                                                         

Unutmadım, unutamadım seni ben, her zaman bendesin”

1923 yılında İstanbul’da doğan Müzehher Güyer, 4 Nisan 1998 yılında Ankara’da vefat etti.

Tek çocukları olan Metin Güyer de anne ve babasının izinden gitmiş ve Türk Sanat Müziğinin beğenilerek izlenen bir yorumcusu olmuştur.

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı MÜZİK ** Music içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s