14 ŞUBAT 2013 DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ

Sevgili Öyküseverler :

14 Şubat 2013 Perşembe Dünya Öykü Günü Programı aşağıya çıkarılmıştır.  Öykü severlerin bilgisine sunulur.

14 Şubat saat 13.00’de Karaköy İskelesi önünde Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi olarak öykülerimizi paylaşacağız sizlerle…Ordaysanız bekleriz efendim…

 

Dünya Öykü Günü Etkinliği

Başlangıç: 14/02/2013 – 19:00  –  Bitiş: 14/02/2013 – 20:30

İstanbul Fransız Kültür Merkezi

PEN Öykü Ödülü Töreni: Leylâ Erbil

Davetlisiniz.

Program:

Sunum – Zeynep Aliye

1 Fransız Kültür Müdürü’nün konuşması.

2 PEN Türkiye Merkezi İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan’ın açılış konuşması.

3 Albert Camus: Kocasını Aldatan Kadın

4 Leylâ Erbil: Kış Bitmek Bilmeyecek – Esra Karaosmanoğlu

5 PEN Öykü Ödülü’nün Leylâ Erbil’e sunulma gerekçesi:

PEN Genel Sekreteri Sabri Kuşkonmaz.

6 Leylâ Erbil’e PEN Öykü Ödülü plaketinin Yönetim Kurulu tarafından sunulması:

Zeynep Oral-Tülin Dursun-Halil İbrahim Özcan-Sabri Kuşkonmaz-Mario Levi-Ahmet Erözenci-Zeynep Aliye.

7 Leylâ Erbil: Dünya Öykü Günü Bildirisi.

8 Leylâ Erbil hakkında: Nedret Öztokat, Cem Mumcu ve Onur Behramoğlu

9 Leylâ Erbil – Yasemin Arpa söyleşisi.

10 Uruguaylı Eduardo Galeano’nun Garcia Marguez adlı öyküsü.

11 Zeynep Aliye: Öykünün Önemi – Kapanış konuşması.

12 Son Söz – Leyla Erbil

2013 Dünya Öykü Günü Bildirisi :

69af24d0ed052df8f7090f119f6fc0b6

Öykü Yaşamın Sesidir – Mustafa Balel
Varoluşundan bu yana yaşamın ve ölümün gizlerini çözmeye çalışan insanoğlu, içindeki ve dışındaki dünyaya sonsuz bir yolculuktadır hep. Hayata sorular sorarak yanıtlarını bulmaya çalışır. İşaretlerle, çizgiyle, sesle, sözle… Böylece bugün edebi türler içinde insan yaşamının ayrılmaz parçası olan öykü doğmuştur.
Kökeni çok eski çağlara dayanan öykü, soyut, somut dünyanın arakesitinde gezinerek, insanın kendi varlığıyla, canlı, cansız, bütün öteki varlıklarla ve yaşamlarla yüzleşmesini sağlar.
Öykü yaşamın sesidir, kimi zaman öfkelenen, kimi zaman gülen, ağlayan, haykıran, ama hep konuşan, fısıltılarla ya da olanca sesiyle… Sıradan telaşların içinde koşuştururken incelikleri göz ardı eden insana, yaşamın sesini böyle duyurur. Yitirdiği değerleri anımsatırken, daha güzel bir yaşam özlemini de getirip koyar beynine, yüreğine.
Kendini göstermeden vardır o; her an içimizde, karşımızda, yanımızda. Bir dostumuzun, yoldan geçen bir insanın yüzüne, bakışlarındaki ışığa ya da karanlığa bakmamız yeter öyküyü görmek için.
Görünenin altında görünmezi bulup çıkarandır öykü. Çoğu kez farkına bile varmadan her an elimizin altında olan ama derinlerde yattığı için herkesin göremediği, ancak öykücü denen cerrahın elindeki neşterin ortaya çıkarmayı başardığı bir değerdir öykü.
Her insanın bir öyküsü vardır. Çoğu kez görmezden gelsek de nesnelerin bile öyle… İnsanoğlu son nefesini verdiği ana kadar da olacaktır öyküsü. Hatta kendinden sonra da bir süre devam edecektir. Kimininki kısa bir süre, kimininki biraz daha uzun, bazılarınınki ise sonsuza dek sürecektir.
İnsanoğlu bazen anlatan, bazen anlatılan kişi, bazen de anlatı eyleminin doğrudan içeriği olarak doğduğu günden beri öyküyle iç içedir hep. Onunla haşır neşirdir. Kısacası insanlığı ilgilendiren bir türdür öykü. Bir bütünün ayrılmaz parçalarıdır onlar. İnsan öyküyü var ederken, öykü de insanın varoluş alanını genişletme çabası içindedir. Hedefi insandır. Onun mutluluğudur, özgür ve barış içinde bir yaşam sürmesidir.
Eskimeyen bir türdür öykü. Yaşamın genişlik ve devingenliği içinde sürekli var olan, sürekli kendini yenileyen. Okuruna her okuyuşunda yeni katmanlarda yolculuk olanağı sunarak, sonsuz aynaya düşen aksini görmesini ve böylece sonsuzlukta kendisiyle buluşmasını sağlar.
Yaşama sanatının inceliklerini yansıtan öyküye, yaşamın sesine dünyanın hiçbir yerinde üvey evlat gözüyle bakılmadığı öykülü günler dileğiyle…
Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı NEYYA Yaratıcı Yazarlık Atölyesi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s