Sait Faik Abasıyanık Müzesi Burgazada’da yeniden açılıyor…11 Mayıs 13.30

Sonunda açılıyor…Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi olarak takipçisi olduğumuz  büyük yazarın evi vefatının 59. yılındanihayet Müze olarak tekrar ziyaretçilere açılıyor…

********************************************************************************

24.04.2012’de yazdığımız Yazı :

Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreterliği’ne,

Bizler  Koşuyolu Mahalle Evi, Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi katlımcılarıyız. Atölyemiz inceleme konularından biri çok değerli yazarımız  Sait Faik ABASIYANIK’ın yaşamı ve öyküleriydi. Kendisinin  gündelik yaşamını da yakından görebilmek için Burgazada’daki müze olan evini ziyaret etmek istedik. 19 Nisan 2012 tarihli  ziyaretimizde üzülerek gördük ki müze 2009 yılından bu yana ziyaretçilere kapalı durumda bulunuyor. Önünde asılı duran tabelada restore edilip 12 Mayıs 2012 tarihinde yeniden  ziyarete açılacağı yazılı olmasına rağmen harabeye dönmüş bahçesiyle içindeki binanın  onarımına dair en ufak bir işaret bulunmuyor..

Ülkemizin önemli edebiyat değerlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık’a ait İstanbul Burgazada daki yerli ve yabancı edebiyat severlerin vaz geçilmez uğrağı olan mekanın dört yıla yakın bir zamandır  bir türlü restore edilmeyiş nedenlerini öğrenmek istiyoruz.

Müzenin restorasyon çalışmalarının  en kısa zamanda tamamlanarak yeniden ziyarete açılmasını rica ediyoruz.

Saygılarımızla,

********************************************************************************

26.04.2012 tarihli Cevabi yazı:

“Adalar Belediyesi’ndeki süreç yoğun bir şekilde takip ediliyor. Dediğim gibi gelişmeleri yakın tarihte web sitemizde anlık olarak duyuracağız.

Bir tıkanma olursa bu konuda da sizi bilgilendireceğiz.

Sait Faik’in evinin müze olarak varlığını sürdürmesi bizim için bir görev ve ödevdir.  Orayı sağlıklı bir şekilde geleceğe taşımak için elimizden geleni yaptığımızın altını bir kaz daha altını çizmek isteriz.

Müzemizin açılışında görüşmek dileyğiyle

Saygılarımla

********************************************************************************

19.03.2013 tarihli Yazımız :

Yaklaşık bir yıl gibi bir süre geçmesine karşın müzenin açılışına dair bir bilgi bize ulaşmadı. Ayrıca web sitenizde de müze ile ilgili bilgiye rastlayamadık.

Konu ile ilgili bilgi vermenizi rica ederiz.   

********************************************************************************

Sayın

Öncelikle göstermiş olduğunuz hassasiyeti anlıyoruz. Darüşşafaka’nın misyonuna gönül veren değerli bağışçımız ve yazarımız Sait Faik’in anısını yaşatmanın bizler için de çok değerli olduğunu belirtmek isteriz
Sizin de paylaştığınız gibi Sait  Faik Müzesi’nin restorasyon ihtiyacı dört yıl önce gündeme geldi. Binanın fiziksel koşullarının sağlıksız olması nedeniyle restorasyon kararı Cemiyetimiz tarafından alındı.  
 
Sait Faik Abasıyanık Müzesi, tarihi bir yapı olduğu için restorasyon projelendirme ve onay işlemlerinin pek çok bürokratik süreci bulunmaktadır. Hazırladığımız restorasyon projesi onay için Anıtlar Yüksek Kurulu’na sunulmuştur.
Ne mutlu ki  Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan geçtiğimiz hafta restorasyon planının onayını aldık. Ardından inşaat çalışmasına başlayabilmek için Adalar Belediyesi’ne ruhsat için başvuru yaptık. Ruhsat onayını alır almaz da binanın güçlendirilmesi ve restorasyon çalışmalarına başlanacaktır. Adalar’da inşaat yasağı dönemi başlamadan güçlendirme çalışmasını başlatmak istiyoruz ve inşaat yasağı bittiğinde de hızlı bir şekilde binanın güçlendirmesini ve restorasyonunu tamamlamayı amaçlıyoruz.
 
Son olarak Cemiyet olarak Sait Faik Müzesi’ne ilişkin tüm gelişmeleri sizlerle paylaşmaya başlayacağımızı da belirtmek isteriz.  Yakın tarihte web sitemiz içinde Sait Faik Müzesi’ne ilişkin özel bir bölüm oluşturacağız ve buradan gelişmeleri sizlere duyuracağız.
 

 
Saygılarımla

********************************************************************************

Değerli Darüşşafaka Dostu,

11 Mayıs Cumartesi günü Sait Faik Abasıyanık’ın sayısız öyküsünü kaleme aldığı Burgazada’daki evinde buluşuyoruz.
Vefatının 59. yılında Büyük Yazarı anıyor ve Darüşşafaka Cemiyeti tarafından restorasyonu tamamlanan evini, yeniden müze olarak ziyarete açıyoruz.
Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin açılış töreninde sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.
Program:
Saat 13.30 –    Sait Faik Abasıyanık heykeli önünde buluşma
Saat 14.15 –    Müze önünde tören ve açılış
Saat 15.00 –    Müze’nin gezilmesi, ikram ve kapanış
Saygılarımızla,
Darüşşafaka Cemiyeti

SAIT FAIK DAVETİYE_rsz.jpg

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT -Literature, NEYYA Yaratıcı Yazarlık Atölyesi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s