Poe’nun el yazması şiiri 300.000 dolar

The Conquer Worm’dan önce, yine Poe’ya ait olan ve bir kısmı hasar görmüş bir el yazması 800.000 dolara alıcı bulmuştu.

poeic1

Edgar Allan Poe tarafından kaleme alınan el yazması bir şiir, Massachusetts’te yapılan bir açık artırmayla 300.000 dolara satıldı.

The Standard Times of New Bedford’un haberine göre, Poe’nun imzasını taşıyan The Conquer Worm isimli şiir geçtiğimiz cumartesi günü Marion’da, el yazmasının gerçekliğini doğrulamak için on gün süre isteyen bir koleksiyoncu tarafından satın alındı. Tahmini satış fiyatı on bin ile yirmi bin dolar arasında olan bu belgeye ödenen abartılı rakam, el yazmasının sahiplerini oldukça şaşırttı.

poeic2

1920’den beri Rhode Island’daki bir aileye ait olan el yazmasının, açık arttırmadaki en ağır silah olduğunu söyleyen Marion Antika’nın sahibi Frank McNamee, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “El yazmasını gördükten sonra onlara, bunun oldukça değerli bir parça olduğunu ve yazın yapacağımız açık artırmaya dâhil edilmesi gerektiğini söyledim. İyi bir fiyata gideceğinden emindim.”

Richmond’taki Edgar Allan Poe Müzesi’nin küratörü Chris Semtner ise, kayıp olduğu düşünülen orijinal bir el yazmasının bulunmasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti: “El yazmasının hâlâ iyi durumda olması büyük bir şans. Kurtulduğunu bilmek çok güzel. Beklenenin çok daha üstünde bir fiyata satılmasına rağmen daha da yüksek bir teklifin gelebileceğini düşünmüştüm, sonuçta bu, elimizde olan tek kopya.”

Yapılan en son Poe açık arttırması da Semtner’in düşüncesini doğrular nitelikte. The Conquer Worm’dan önce, yine Poe’ya ait olan ve bir kısmı hasar görmüş bir el yazması 800.000 dolara alıcı bulmuştu.

Mürekkeple yazılan ve Poe tarafından imzalanan Şiir her ne kadar Annabel Lee ya da The Raven kadar ünlü olmasa da, Poe’nun klasiklerinden biri olarak kabul ediliyor.

-Alıntı : http://www.notosoloji.com/promotion/poenun-el-yazmasi-siiri-300-000-dolar/ –

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT -Literature içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s