Mahmut Yesari Londra’da…Turkish Writer Mahmut Yesari (1895-1945) in London!

Mahmut Yesari Londra’da…

yunus emre 1

yunus emre 2Yakın geçmişimizin en renkli Türk yazarlarından Mahmut Yesari, Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi tarafından İstanbul’dan sonra  07 Haziran 2013 tarihinde Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir programla anıldı. 

Program Mahmut Yesari’nin  hayatı ve eserleri hakkında Atölye tarafından hazırlanan 30 dakikalık belgesel ” Mahmut Yesari’ye Yolculuk ” ile başladı. 

Bu belgeselin hazırlanışı, senaryosu, çekim ve montajı Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’nin katılımcıları tarafından yapılmıştır. 

Programın ikinci bölümü Mahmut Yesari’nin hayatı ve eserleri hakkında konuşuldu. Yaşadıkları toplumu derinden etkileyen Mahmut Yesari ve Charles Dickens (1812-1870) analiz edildi.

Programın ikinci bölümü , yaklaşık 1 saat sürdü. Nükhet Eren ve Atölye katılımcıları Ayşegül Ayman ,  Esen Balkan Soner, Işık Demirtaş tarafından yönetildi. 

Üçüncü bölüm izleyicilerin soru ve yorumları için ayrıldı .

Seyirci’nin aktif katılımları ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin misafirperverliği ile program herkes için  hoş bir akşama dönüştü….

********************************************************************************

http://nukheteren.wordpress.com/2013/06/19/turkish-writer-mahmut-yesari-1895-1945-in-london/

Turkish Writer Mahmut Yesari (1895-1945) in London!

Yesari Londra'da1 yunus emre 3

One of the most colorful Turkish writers of the near past was commemorated in London by a program created and performed by Nükhet Eren Creative Writing Atelier from Koşuyolu, İstanbul.

The program was held in Yunus Emre Turkish Cultural Centre, on 7th June, 2013.

The program started with a 30 min. documentary “Journey to Mahmut Yesari”, about the life and works of Mahmut Yesari.

Script writing, shooting, assembly and editing of this documentary about the Turkish writer Mahmut Yesari (1905-1945), is done by the participants of İstanbul Nükhet Eren Creative Writing Atelier, with the help of friends who are professionals and who volunteered to support the documentary with music, animation and sound recording.

The second part of the program was a discussion about the life and works of Mahmut Yesari and an association was analyzed between Mahmut Yesari and Charles Dickens (1812-1870), world-famous English writer, both of whom have reflected in depth the society they lived in. Both Yesari and Dickens, are memorable writers, unique with their valuable language and style.

The second part of the program lasted approximately 1 hr. The discussion “Two Mirrors of Life: Mahmut Yesari and Charles Dickens” was lead by Ms. Nükhet Eren and the participants were, Ms. Ayşegül Ayman, Ms. Esen Balkan Soner, and Ms. Işık Demirtaş

The third part was reserved for the questions and comments of the audience.

With the active participation of the audience and the hospitality of Yunus Emre Turkish Cultural Centre, the program turned out to be a very pleasant evening for everyone.

********************************************************************************

http://yee.org.tr/ingiltere-londra/tr/haberler/bizden-haberler/londrada-mahmut-yesri-uzerine-soylesi-1030

yunus emre 4

 

 

Londra’da Mahmut Yesâri Üzerine Söyleşi

Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, İstanbul Nükhet Eren Yazım Atölyesi tarafından hazırlanan Mahmut Yesâri tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıya konuşmacı olarak Nükhet Eren, Ayşegül Ayman, Esen Balkan Soner ve Işık Demirtaş katıldı.

Programda önce, 1895-1945 yılları arasında İstanbul’da yaşamış olan Mahmut Yesâri’nin yaşamını ve eserlerini anlatan bir belgesel gösterimi yapıldı. Bunu takiben konuşmacılar, Yesâri’nin kaleme almış olduğu eserlerinden detaylı bir şekilde söz etti. Konuşmada özellikle, Çulluk adlı eseri üzerinde durularak, Türk Edebiyatı’nda kaleme alınmış işçi romanlarının ilk örneği olarak kabul edildiği

İkinci bölümde ise Mahmut Yesari kendisinden yaklaşık 80 yıl önce yaşamış olan Charles Dickens ile karşılaştırılarak her ikisinin de eserlerindeki ortak yönler ve farklılıklar dile getirildi. Özellikle iki yazarın ortak temel özelliklerinin; fakir işçilerin yaşamları ve bu insanların hayatta çektikleri zorluklar olduğu vurgulanmıştır.

Mahmut Yesari Kimdir?    

Mahmut Yesari, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir yazarımız olsa da 1920-1930 yıllarında oldukça beğenilen bir yazardı. 1895 yılında İstanbul’da doğdu. Soyadı, büyük dedelerinden gelmektedir. 18. Yüzyılın son yarısında şöhret bulmuş hattat Mehmet Esat Efendi, sol eliyle yazdığından dolayı ‘Yesari’ lakabıyla anılırdı. Ailesi de bu adı muhafaza etti. Mahmut Yesari, İstanbul Lisesi’ni bitirdi. Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. Bir süre, Diken dergisinde karikatürist olarak gazetecilik yaptı. Akabinde, ‘Kelebek’ adlı edebiyat ve mizah dergisini çıkardı. Piyesler yazmaya başladı. Daha sonra roman ve hikâyeler kaleme aldı. Eserlerinde özellikle hayattan alınmış sahneler çoktur. İlk romanın adı ‘Namus’tur.

Günümüzde eserleri basılmamakla beraber döneminde yayınlanmış onlarca romanı, elliden fazla tiyatro eseri ve yüzlerce hikâyesi bulunmakta, ancak bu eserler yalnızca belli başlı kütüphanelerden ve sahaflardan temin edilebilmektedir.

Mahmut Yesari’nin Başlıca Romanları:

Çoban Yıldızı (roman, 1925)

Çulluk (roman 1927)

Pervin Abla (roman, 1927)

Kırlangıçlar (roman, 1930)

Su Sinekleri (1932)

Bahçemde Bir Gül Açtı (1932)

Tipi Dindi (1933)

Yakut Yüzük (1937)

 

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT -Literature içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s