Yolculuk…

Hazan mevsiminin son günleri…Ekim…Kızıl renkli yaprakların altın rengine çevrildiği dönüşüm vakti. Hava hafiften soğumuş. Yaz günlerinin o hoyrat sıcaklığı yok artık görünürde. Yanık odun kokusu hafiften yayılmış  havaya.

Yolculuk var bugün…Yolculuk nereye mi? Onu Allah bilir elbet, biz bir çıkalım da yola…Aslında menzil belli, şimdilik bir dostun yanına, bir büyüğün, bir pirin, geçmişin, geleceğin yoluna. Yansımalar “Ağıt” ı  üflerken ney‘e, biz düştük neşve-i eleme. Geçmişle gelecek arasında kalmanın derdine.  Derken olanca haşmetiyle göz kırpınca Boğaziçi, gitti elemimizin kederi, kaldı neş’esi  geriye. Biz köprüden geçerken, o da buz yeşili rengiyle içimizden geçiyordu sessizce.

Renklerin ahengiyle varınca dergaha, hoş bulduk dedik Ümmi Sinan’a, Hazret-i Pir dosta. Üç kez çaldık kapıyı, Sinan’ın Sinan’ı, Sinan Erdemsel belirdi  kapıda, açıldı hazine-i devran kapısı bir çırpıda..  Açıldı cennet bahçeleri gönlümüzün kıyısına. Bir adım attık,  zaman değişti, devir değişti, hava değişti.  Bir zaman ki geçmiş ve gelecek akmakta aynı suda. Renkler bile uyum sağlamış ortama. Pastel bir flora göz kırpmakta zamana. Derken kuruldu dost meclisi ve kucakladı herkesi. Sözde hiç tanışmamış olanlar bile tanışmış oldular böylece. Ezelden aşinayız biz ehl-i beyte. Gelenler gidenler, ders alan ders verenler cümle alem ordaydı. Tepside tavşan kanı çaylar demledi sohbeti sezdirmeden. Meşk başladı derken. Mekan değişti, zaman değişti yeniden. Tevafuk bu ki Hz. Pir’in ilahisi ses verdi gönüllere. Kedigillerden Bekir efendi, Mestan ve Gıcırtı da eşlik etti bizimle birlikte cem’e…Hediyeler alındı  verildi, sessizce Pir ziyaret edildi. Tutuldu dilekler,”Amin” dedi yürekler. Bir hazan vakti, geceye dönerken vakit geldi çıktık yola yeniden. Gelmişken olmazdı uğramamak, efsununda gecenin çıkıldı Pierre Loti’ye sessizce. Kahveler, Sahlep’ler derken uzaktan dualar edildi Eyüp Sultan’a ve de tüm evliyayı kirama.

Gönül meşkte, akıl Eyüp Sultan’da, beden geri dönüş yolunda . Kasım’a doğru giderken takvim yaşlı gözlerle, bir yaprak daha kopup gitti hayattan bu defa sevinçle…

AYŞEN CUMHUR ÖZKAYA 19.10.2013

********************************************************************************

ÜMMİ SİNAN “ORUÇ BABA”

13_201165194415

8822977

  

     

 

 

 

********************************************************************************

                                                 SİNAN ERDEMSEL “MEŞK”

hqdefault

********************************************************************************

                         MESTAN                          –                       BEKİR Efendi 

                       “bahçede”                         –                          “meşk’de”

MESTAN301574_10151402034538510_1402095555_n

 

 

 

 

********************************************************************************

                                                        PİERRE LOTİ  –  EYÜP

piere-loti-parliament2web

********************************************************************************

 

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT - YAZILARIM, ŞİİRLERİM ** My Writings, Poems, TASAVVUF**Sufism içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s