Kız Kumu : Baybassos Kralı’nın kızı güzel prenses ile fakir balıkçının aşkı…

                          Kız Kumu :

Baybassos Kralı’nın kızı güzel prenses ile fakir balıkçının aşkı…

hazine_kzkumu2jm

marmaris_kizkumu_efsanesi Resim_1390314825

Marmaris’e 25 kilometre mesafede bulunan, yeşil ile mavinin kucaklaştığı ender güzelliklere sahip yerlerden birisi olan Orhaniye koyu, efsanevi Kızkumu Plajı ile yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Koyda deniz içinde bulunan ve kumlardan oluşan yaklaşık 600 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğindeki yol, üzerinde yürüyen ziyaretçilerine, deniz üzerinde yürüyormuş hissi veriyor. Yol boyunca su sadece ayak bileklerine gelmekte ama sağa ya da sola birkaç adımdan fazlasını atınca suyun derinliği birden 20 metrenin üzerine çıkıvermekte…

Kızkumu efsaneleri bitmez!

Orhaniye köyü sakinleri, geçmiş yıllardan günümüze kadar Kızkumu ile ilgili 2 efsanenin anlatıldığını söyledi.

Anlatılan ilk efsaneye göre, 3 bin yıl önce Baybassos Kenti’nin kralı, düşmanlarıyla giriştiği uzun yıllar süren savaşı kaybeder. Kenti ele geçiren düşmanlar, kral ile halkını öldürür. Krallığın güzelliğiyle meşhur prensesi, korsanlardan kaçmaya çalışır. Deniz kıyısına gelen ve yüzme bilmeyen prenses gerçekleşen mucize sonucunda eteğine doldurduğu kumları serptikçe deniz üzerinde bir yol oluşmaya başlar. Havanın karanlık olması nedeniyle yolunu kaybeden prenses, eteğindeki kumlar bitince boğularak yaşamını yitirir. 

Kızkumu ile ilgili anlatılan bir başka hikaye ise, güzel prensesin imkansız aşkıyla ilgili.  Baybassos kralının güzel kızı fakir bir balıkçıya aşık olur ve babası evlenmelerine karşı çıkar. Birbirlerini çok seven iki genç, kraldan gizli sık sık buluşur. Kayıkla denizden gelen balıkçı genç, her defasında prensesin yaktığı ateşi görerek sevgilisinin bulunduğu yere gelir. Durumdan şüphelenerek askerlerine kızını takip ettiren kral, gizli buluşmalardan haberdar olur. Bir gece kızını yakalatan kral, askerlerine ateşle işaret vermesini söyler. Işığı gören balıkçı askerlere doğru gitmeye başlar. Askerlerin elinden kaçak prenses, koyun karşısına geçerek sevgilisini kurtarmak için denize atlar. Bu sırada bir mucize gerçekleşir ve prensesin adım attığı her yer kuma dönüşür. Kızın peşinden koşan askerler ise suya gömülür. Ancak okçulardan birinin fırlattığı ok, kıza saplanır. Prensesten akan kan, denizi kırmızıya boyar. Genç balıkçı ise kızı alarak sandalıyla uzaklaşır ve bir daha kimse onları görmez. O günden sonra da koy Kızkumu olarak adlandırılır.

Diğer bir efsaneye göre de : köyün delisinin güzel kızı cadılık suçlamalarıyla taşlanırken denize doğru kaçar. Onu taşlayanların attığı taşlar, ayaklarının altında denizin içinde ona yol olur olmasına da güzel kızcağız da denizde taşların bittiği yerde ölür.


Denizin üstünde yürümek ister misiniz?

ALINTIDIR :

http://www.kazete.com.tr/haber_3-bin-yillik-efsane-yok-olmak-uzere!_9095.aspx

http://secmehikayeler.com/ask-hikayeleri/kanli-kumlar.html#more-489

https://eksisozluk.com/kizkumu–134539?nr=true&rf=kizkumu

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=6360

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı AŞK HİKAYELERİ, MEKTUPLARI ** LOVE stories, letters, MİTOLOJİ, EFSANELER, ASTROLOJİ, BİLİNMEYENLER içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s