88 yıl sonra Yesari Yeniden Cibali’de…28.02.2014 – Kadir Has Üniversitesi – Mahmut Yesari Sempozyumu-Duyuru

28.02.2014 – Kadir Has Üniversitesi – Mahmut Yesari Sempozyumu

88 yıl sonra Yesari Yeniden Cibali’de..

Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi olarak Yesari’yi Edebiyatımıza tekrar kazandırma çalışmalarımız olanca hızıyla devam ediyor. 14-15 Aralık 2012 Koşuyolu Mahalle Evinde, 16 Aralık 2012’de CKM “Caddebostan Kültür Merkezi”nde düzenlenen Sempozyumun ardından, 11 Mayıs Günü Kocaeli Kitap Fuarı’nda iki ayrı sunum yapan, 07 Haziran 2013’de Londra’da Yunus Emre Türk Kültür Merkezindeki anma toplantısına katılan Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi şimdi de Kadir Has Üniversitesinde..

Saat 13’deki Açılış Konuşmasını müteakip Mahmut Yesari’nin 1 perdelik “Pencereden Pencereye” adlı komedi eseri sahnelenecek.  Çay-kahve ikramının ardından Atölye’nin hazırladığı Mahmut Yesari Belgeseli “Yesari’ye Yolculuk” gösterilecek. ardından “Edebiyatımızın Yitik Kalemi Mahmut Yesari” başlıklı Panel yer alacak. Çay-kahve ikramının ardından “Yesari’nin izinde” Cibali Tütün Fabrikası Gezisi gezilecek.

Edebiyatımızı yaratan ve zaman içinde unutulan yazarlarımızdan Mahmut Yesari’yi yaşatma yolculuğumuzda sizleri de yanımızda görmekten mutluluk duyacağız. Bekleriz efendim…

*******************************************************************************

“88 Yıl Sonra Yesari Yeniden Cibali’de”

Kadir Has Üniversitesi Türk Dili Dersi Koordinatörlüğü ve Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi edebiyatımızın en üretken isimlerinden biri olan Mahmut Yesari’yi 28 Şubat Cuma günü bir gün boyunca sürecek renkli bir sempozyumla anıyor.

Onlarca roman, yüzlerce öykü ve elliden fazla oyunda imzası bulunan geçmişin renkli siması Yesari tozlu raflar arasında çoktan unutulmuş durumda. İlk işçi romanı olarak kabul edilen Çulluk’un yazarı Mahmut Yesari’nin bugün sadece sahaflardan bulunabilen kitapları, zengin bir edebi dile sahip olmalarına rağmen, artık basılmıyor.

Kadıköy Belediyesi Koşuyolu Mahalle Evi’nde dört yıldan bu yana faaliyet gösteren Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi, hemen arka sokaklarına ismi verilmiş olan bu yazarı, edebiyata tekrar kazandırmak için büyük gayret gösterdi. Uzun soluklu çalışmalarla,  1920’li ve 30’lu yılların bu çok okunan yazarını tanıtmak, kitaplarının yeniden basılıp okurla bulaşmasını sağlamak amacını gerçekleştirmeye çalıştı. Çalışmalarının ilk ürünlerini geçtiğimiz sene İstanbul ve Londra’da düzenledikleri sempozyumlarla kamuoyuna duyurdular.

Yazar, 88 yıl sonra yeniden, bir dönem çalışmış olduğu Cibali Tütün Fabrikası’nın şimdi Kadir Has Üniversitesi’ne dönüşmüş binasında düzenlenen bir programla anılacak. Programda Yesari’nin yazdığı Pencereden Pencereye adlı oyun sahneye konulacak. Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi’nin katılımcıları tarafından hazırlanan “Yesari’ye Yolculuk” belgeseli gösterilecek, sonrasında düzenlenecek panelde ise Yesari’nin farklı dönemlere ait eserleriyle ilgili bildiriler sunulacak.

Programda son olarak, ilk kez bir edebiyat eserinin izinde fabrika gezisi yapılacak. Bir dönem Cibali Tütün Fabrikası’nda çalışmış olan Salih Çiriş rehberliğinde Çulluk romanına konu olmuş fabrika binası gezilecek.

Program ekteki afişte yer almaktadır

http://www. nukheteren.wordpress.com     1507196_10152064452924565_1455909955_n

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT -Literature içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s