Kimseyi böyle perişan etme Allahım yeter…

KİMSEYİ BÖYLE PERİŞAN ETME ALLAHIM YETER…

 

Bu hicaz şarkının ortaya çıkış hikayesi oldukça dokunaklıdır :

Rahmi Dumandevrin en popüler ruh doktoru’dur. Bakırköy, Çamlık mevkiinde hem ev, hem hastane olarak kullandığı evinde eşi ve oğlu ile yaşamaktadır. Geç yaşında kendisinden yaşça küçük olan dünya güzeli Cemile hanım‘la evlenmiş ve bu evlilikten hiç beklemezken bir evlat sahibi olmuştur : Hakan… 

cemile-ve-rahmi-duman

 

milliyet-rahmi-duman-oglu

 

 

 

 

 

Anarşinin kol gezdiği günlerde, İstanbul THKO ekibi, Dr. Rahmi Duman’ın köşküne sürekli giden bir kız arkadaşlarından ”Köşkte büyük miktarda nakit para bulunmaktadır” diye bilgi alır. Bu bilgiyi değerlendiren İstanbul THKO ekibi, Bakırköy, İncirli’de bulunan ”Duman Ruh ve Sinir Hastalıkları Kliniği” sahibi Dr. Rahmi Duman’ın Bakirköy İncirli’deki köşkünü soymaya karar verir.

THKO ekibinden Ömer Ayna, Nahit Tören, Zerruh Vakıfahmetoğlu, Avni Gökoğlu ve İbrahim Öztaş, 15 Nisan 1971 Perşembe günü, Dr. Rahmi Duman’ın köşküne giderler. Köşke giden THKO ekibi, Dr. Rahmi Duman’ın evde olmadığını görür. Köşkte bulunanlar bağlanır. Fakat bağlananlardan birisi bağını çözüp kaçarak, polis karakoluna gider ve olayı anlatır.

Polis ekibinin köşke geldiğini gören THKO ekibi, ani bir karar verir ve Dr. Rahmi Duman’ın Saint Georg Avusturya Lisesi’nde okuyan 3. sınıf öğrencisi 15 yaşındaki oğlu Hakan Duman’ı yanlarına rehin alarak evden ayrılır. Hakan Duman, Erol Tulpar’ın Okmeydanı’ndaki evine götürülür.

Rehin tutulduğu süre içinde, vakit geçirmesi amacıyla Hakan Duman’a Che Guevara’nın ”Gerilla Günlüğü”, Ostrovski’nin ”Ve Çeliğe Su Verildi” kitapları verilir. Bu arada gazetelerin, ”Küçük bir çocuk kaçırıldı” diye sürekli manşet atıp, polisin Hakan Duman’ı aradığı bir sırada THKO ekibi, Hakan’ın canı sıkılmasın diye yazlık sinemaya film seyretmeye götürür. Hakan 15 yaşında olmasına rağmen yaşıtlarına göre fizik olarak gelişkin ve 1.75 boyunda birisidir. Duman ailesi, istenen fidyeyi vermeyi kabul eder.

Bu nedenle, Ali Aydın Çığ, Dr. Rahmi Duman ailesinin dostu ve muayenehanesinde çalışan Dr. Vecihi Demiral’la Nişantaşı’nda 18 Nisan 1971 Pazar günü, buluşarak istenilen 250.000 liralık fidyeyi alır. Üç gün rehin tutulan Hakan Duman, fidye alındıktan bir süre sonra serbest bırakılır. 

milliyet-19-nisan-71b

O halet-i ruhiye içinde bir babanın, ananın tek evladını böyle bir durumda kaybetmesi onları manevi olarak çok yıkar. Dr. Rahmi Duman yaşadığı bu üzüntülü günlerini dile getiren bir güfte yazar ve bu güfteyi Yavaşca’ya verir. 

Rahmi Duman : “Oğlum kaçırıldığında tek bir haber almadan günler geçti Aleaddin bey. İçimdeki fırtınayı bu şiire döktüm. Beğenir bestelersin belki”  diyerek şiiri Yavaşça’ya takdim eder. 

“Kimseyi böyle perişan etme Allahım yeter
Uyku tutmaz bir ümit yok gelmiyor hiçbir haber
Ağlamaktan gözlerim etrafı artık görmüyor
Hazreti Yakuba dönderdi beni hükmi kader”

Yavaşca’da bu güfteyi Hicaz humayun makamında besteler. Hicaz makamının en güzel örneklerinden biridir.  Bu şarkı çok tutulmuş ve             sevilmiştir. Herkes onu bir sevgiliye yazılan hasret şarkısı sanır… Aslında gerisinde böylesine bir olay yatmaktadır. 

Alaeddin Yavaşça, yıllar sonra  bir iş Sağlık ocağına gittiğinde, açacakları hastane hakkında görüşen iki doktordan bir tanesi, Yavaşça‘yı tanır, ayağa kalkıp Yavaşca‘nın yanına gelir ve “Hocam elinizi öpebilir miyim,  ben “ben o eserinizde notalara döktüğünüz öykünün kahramanıyım efendim” der. 

hakan-duman

 

Hakan Duman’ı mı merak edenler için…Bugün 59 yaşında. Babası gibi doktor. Bir farkla, o genel cerrah…

Çok sayıda şiiri bestelenen değerli bilim ve sanat adamı Rahmi Duman’a gelince…20 Eylül 1985 günü İstanbulda 77 yaşında vefat etmiş. Anne Cemile Hanım ise yaşıyor.

Hakan Bey’i kaçıranlardan ikisi Nahit Töre ve Cihan Alptekin… Töre yaşıyor. Cihan Alptekin ise 30 Mart 1972 günü Mahir Çayanlarla birlikte Kızıldere’de katledilmiş…

 

 

 

Notası:  

http://www.turksanatmuzigi.org/nota/hicaz/2502-kimseyi-boyle-perisan-etme-allahim-yeter-notasi://

kimseyi-boyle-perisan-01

 

 

 

 

 

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı MÜZİK ** Music içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s