Her eve bir “arı kovanı” projesi – Philips Urban Beehive

Her eve bir arı kovanı projesi: Philips Urban Beehive

Okur okumaz beni benden alan bir proje gözüyle baktığım bu yeniliği sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim…Şahsen benim hoşuma gitti, tabii  doğadaki gibi olmaz ama pratik…

Haberin başlığında Philips görünce aklınıza yeni bir teknolojik tasarım harikası gelmiş olabilir ama bu defaki farklı….Daha çok insana yardımcı bir ürün tasarlanmış diyebiliriz aslında.  Modern Arı Kovanı.

Philips, şehir yaşamı içinde insanların evlerinde kendi ballarını elde edebilmesine imkan verecek sıra dışı bir proje geliştirmiş…Arı kovanını eve konumlandıran Urban Beehive adı verilen bu sistem ile arı kovanını eve konumlandıran Philips’in bu sistemi ile arılar, şehirde bile oturduğnuuz yerden bal üretmelerini sağlayabilecek, hatta gözlemleyip ilk elden yiyeileceksiniz, üstelik arılar tarafından  sokulmadan.

Philips’in sıra dışı, çekici ve arıların doğasına uygun olarak dizayn ettiği arı kovanı iki parçadan oluşuyormuş. Giriş yolu ve saksı evin dışına konumlanırken geniş bir camdan oluşan ve içinde bal peteklerini barındıran cam fanus evin içinde yer alırken, fanusta yer alan iskelet yapı, arıların kolayca çalışabilmesi için bal peteği tasarımına sahipmiş ve ayrıca fanusta kullanılan cam, gelen ışık için filtre görevi üstlenerek sadece arıların görüş için kullandığı turuncu dalga boyunu geçiriyormuş


ASIL AMAÇ ARI NÜFUSUNA DESTEK
Arılar sistem içine yerleşip üretime başladıktan sonra ev sakinleri periyodik olarak üretilen balı alabiliyormuş.

Sistemin temel amacı, organik bal elde etmekten ziyade giderek azalan arı nüfusunun korunmasına katkı sağlamak olarak görülüyor. Philips’in şehir hayatına yönelik arı kovanı projesi hem tasarımsal estetiği hem de amaçladığı sonuçla gerçekten de hayranlık uyandırıyor. Proje halen konsept aşamasındaymış ve tamamlanması için üzerinde bir süre daha çalışılması gerekiyormuş.

Philips’in 2011 yılında tanıtımını gerçekleştirdiği Microbial Home adlı projesi sadece arı kovanından ibaret değil; aynı zamanda su ve elektrik tasarrufundan atık yönetime birçok farklı projenin entegrasyonundan oluşan bir projenin içinde yer alıyor Arı Kovanı Projesi de.

ARI NÜFUSU GİDEREK AZALIYOR
Bildiğimiz üzere, dünyada çapında arı nüfusundaki  azalış artık oldukça ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Son beş yılda arı ölümleri yüzde 33 oranında artmış. Arıların organik tarımdan, tarımsal ürünlerin verimliliğine, ekolojik çeşitlilikten, bitkilerin yaşamına birçok konuda doğrudan etkileri bulunuyor. Şehir yaşamına entegre arıcılığa ilişkin ise kurulmuş çeşitli örgütler ve sivil girişimler faaliyet gösteriyor. Tüm bu gelişmeler sonucunda ise, akıllara Einstein’in arılar ve insan yaşamı ile ilgili meşhur öngörüsü “Arılar yeryüzünden kaybolursa insanoğlunun 4 yıl ömrü kalır” geliyor.

 

 

ALINTIDIR :  http://www.log.com.tr/her-eve-bir-ari-kovani-projesi-philips-urban-beehive/

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı GENEL ** General içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s