JANE AUSTEN – Mansfield Park’ın kadınları Koşuyolu’na konuk oldu

Mansfield Park’ın kadınları Koşuyolu’na konuk oldu.

Jane Austen’ın “Gurur ve Önyargı” romanı üzerine geçen yıl yapılan sayısız anma ve etkinlikler, bu yıl da “Mansfield Park” adlı eserin 200. basım yılı nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinde devam ediyor. Türkiye etkinlikleri kapsamında da Kadıköy’de anıldı bu mizah yönü kuvvetli, kendine yeten, güçlü kadın karakterler kullanarak yazdığı romanlarıyla adından yıllardır söz ettiren kadın yazar Austen…

Jane-Austen-quote

Yeteneğinin yanı sıra adanmışlık, umut, hırs, tutku, aşk ve hayal kırıklıklarıyla günümüzde dahi en çok sevilen yazarlar arasında yer alan Austen için Koşuyolu Mahalle Evi’nde 15 Şubat Cumartesi bir etkinlik gerçekleştirildi. Kadıköy Belediyesi, Koşuyolu Mahalle Evi, Nükhet Eren Yazarlık Atölyesi, Onotuz Grubu’nun organizasyonunda buluşan edebiyat severler, yazarın anısını keyifli bir etkinlikle tazelediler.

ImageProxy

Etkinlikte; Havana Öngeoğlu, “A Lady” imzasıyla eserlerini basan yazar Jane Austen’ı, Bingül Horasanlı, yazarın en önemli eserlerinden “Mansfield Park” romanını, Ayşegül Argımak da romanın ana karakteri Fanny Price ve Mansfield Park’ın diğer kadın karakterlerini anlattılar.

ImageProxy (1)

Austen’ın 42 yıllık kısacık hayatının yirmi sekiz yılında elinden kalem kağıdı hiç düşürmeden yazmaya çalıştığı, romanın kahramanı Fanny Price’ın kitap okumak, kasnak işlemek ve dikiş dikmek gibi meziyetlerinin olduğu tiyatral bir ortam da etkinliğin bir parçası olarak sunuldu. İpek Taş dönemin giysileriyle “Jane Austen”, Leyla Panahzat ise “Fanny Price” karakteriyle sunuma eşlik ettiler.

Sahneye yansıtılan slayt görselleri ile de yazarın portreleri, yaşadığı yer, eserleri, filmleri, cenazesinin gömüldüğü Winchester Katedrali, müze haline getirilen evi ve diğer ilginç kareler katılımcılara sunuldu.

********************************************************************************

Kısaca hatırlayalım :

JANE AUSTEN 

Jane Austen  (16 Aralık 1775 – 18 Temmuz 1817) –

isabel_bishop_scene_from_pride_and_prejudice19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. Steventon, Hampshire’da 1775’de doğan Jane Austen;  1783’de Oxford’da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton’da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan  Reading, Berkshire’da Abbey okulunda okumuştur. Roman yazmaya 1789’da başlar, 1802’de kendi tanımıyla büyük ve garip biri tarafından (Mr. Lefroy) evlenme teklifi alsa da kabul etmez. İkilinin yaşadığı ilişki Aşkın Kitabı (Becoming Jane) adlı filmde işlenmiştir. Babasının 1805’de ölmesinden sonra Southhampton’a taşınır. 1809’da Chawton’a zengin kardeşinin yanına taşınır, ve günümüzde bu ev bir müze ve turistler için popüler bir yer haline gelir.

Jane Austen, dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Yaşadığı döneme ilişkin tasvirleri ve kahramanlarının karakterleri romanlarının klasikler arasında yer almasını sağlamıştır. Jane Austen bir köy papazının yedinci çocuğuydu. Babası tarafından eğitilmişti. O dönemdeki kadınlardan daha iyi bir eğitim aldığı için şanslıydı. Ebeveyni, çocukların hayal gücüne dayalı oyunlarını cesaretlendirdi. Papaz evinin ahırını, yaz tatillerinde ailelerin oyunlar sahneye koyabileceği küçük bir tiyatroya çevirdiler. Austen, 12 yaşına geldiğinde kendi hikayelerini yazıyordu; fakat ilk romanının yayımlanması için yaklaşık 25 yıl daha geçmesi gerekecekti.

jane - Copy

jane-austen-books

images (1)

Jane-Austen-books-jane-austen-952956_1024_768

Austen’in romanları, günümüzde oldukça popülerdir. İnsanların zaaflarını esprili bir anlayış ve zarif bir mizahla eserlerinde işlemiştir. Romanlarının hepsi kadındır ve romanlarının hepsi de mutlu bir evlilikle sona ermiştir. 

mpbrockwc17 - Copy prsbrockwc19 - Copy

images (3) - Copy

Jane-Austen-Books-jane-austen-952924_1024_768 - Copy

images (2) - Copy

********************************************************************************

(1811) adlı kitabı basıldı. Bunu Gurur ve Önyargı (1813), Mansfield Parkı(1814) ve Emma (1816) takip etmiştir. Northanger Manastırı ve İkna romanlarının her ikisi de Austen’in ölümünden sonra 1818’de basılmıştır. Bütün bu romanlar anonim olarak yayımlanmıştır.

Jane Austen’in tüm romanları, televizyon veya sinemaya uyarlanmış, en başarılı 3 romanı film yapılmıştır. Bunlar: Aşk ve Yaşam (1995), Emma,  İkna (Persuasion) (her ikisi de 1996‘da gösterime girdi.) Gurur ve Önyargı 1995‘te çok başarılı bir televizyon dizisi oldu.

*****************************************************************************

sense and sensibility screenplay and diaries sandsdvdcover_2008w emma poster gwyneth paltrow

download

 

download (1)

Pride-and-Prejudice-BBC-1980-B000244FDW-L P&P 1995 bbc dvd 2927034

***************************************************************************

2013 yılında yayımlanışının 200. yıldönümü özel etkinliklerle kutlanan “Aşk ve Gurur” (Pride and Prejudice) romanı ortalama her on yılda bir ya bir sinema filmi, ya da televizyon filmi veya dizisi haline getirilmiştir.

*****************************************************************************

Becoming-Jane-james-mcavoy-240918_1280_960 janeaustin

**************************************************************************

Austen, hiç evlilik yapmamış, bunun yerine romanlarının birçok bölümünün geçtiği Bath dahil birkaç yerde ailesiyle birlikte yaşamıştır. Mayıs 1817’de aile, Austen’in hastalığına çare aramak için Winchester’e taşınmış; ancak yazar, iki ay sonra 18 Haziran 1817’de göğüs kanserinden ölmüştür.

p1110376The house in which Jane Austen died on the 18th July, 1817

Öldüğünde henüz 42 yaşındadır ve Winchester Katedrali’ne gömülmüştür.

imagesWinchester Cathedral from the South West.

The Memorial Window Dedicated to Jane Austen in Winchester CathedralThe North Aisle in Winchester Cathedral

sol foto : The Memorial Window Dedicated to Jane Austen in Winchester Cathedral

sağ foto  : The North Aisle in Winchester Cathedral

************************************************************************

The Memorial Brass dedicated to Jane Austen’s memoryJane Austen’s Grave in Winchester Cathedral

sol foto : The Memorial Brass dedicated to Jane Austen’s memory.

sağ foto : Jane Austen’s Grave in Winchester Cathedral.

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT -Literature içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s