100 Yıl sonraya Kitap – Gelecek Kütüphanesi Projesi – Future Library Project

100 Yıl sonraya Kitap :

Gelecek Kütüphanesi / Future Library

Guardian’da yer alan habere göre,  İskoçya’da  ” Future Library /  Gelecek Kütüphanesi ” adlı yeni bir proje başlatıldı. Projenin yaratıcısı ödüllü İskoç sanatçı Katie Paterson…

download (1)

Paterson ve edebiyat uzmanlarından oluşan “Gelecek Kütüphanesi / Future Library” Vakfı her yıl bu sanat çalışmasına katkıda bulunacak bir yazar belirleyecek. Gelecek Kütüphanesi, 2114’te yayımlanmak üzere 100 yazarın teslim ettiği ve o güne dek kilit altında tutulacak 100 metinden oluşacak. 2114’e kadar her yıl bir yazar koleksiyona yeni bir metinle katkı sağlamaya davet edilecek. 2114 yılında ise ağaçlar bu metinlerin basılacağı kağıtlara dönüştürülmek üzere kesilecek ve eserler ancak o zaman okunabilecek. Vakıf aynı zamanda kurulan ormanın bakımından ve zamanı geldiğinde kitapların basımından da sorumlu olacak. 

kp_fl_rings900

Proje bu yaz Norveç’in başkenti Oslo’nun hemen dışındaki Nordmarka’ya 1000 ağaç dikilmesiyle başladı. Önümüzdeki 100 yıl içinde bu ağaçların yeterli olgunluğa erişmesi ve 2114’te kâğıt üretilmek üzere kesilmesi hedefleniyor. 1000 ağaçtan üretilen kâğıtlara proje içilen seçilen 100 yazarın metinleri  basılacak ve geleceğe yazılan kurmacalar nihayet okurla buluşacak.

Proje’nin ilk yazarı olarak Margaret Atwood  belirlendi.

100-yil-sonrasi-icin-kitap-yazdi-27881-669x321

Norveç’te Katie Paterson ile buluşan ve kitabının basılacağı ağaçların arasında dolaşan Margaret Atwood, “Böyle bir şeye ya hemen evet dersiniz ya da hayır. Üzerinde uzun uzun düşünebileceğiniz türde bir teklif değil” dedi. Atwood, projenin “çocuksu bir yanı” olduğunu da vurguluyor: “Hani çocukluğun bir evresinde arka bahçeye gizli gizli küçük şeyler gömersiniz, günün birinde birilerinin o toprağı kazacağını, sizin sakladıklarınızı bulacağını ve ‘A, ne kadar ilginç bir kutu. Kim koymuş acaba bunu’ diyeceğini umarsınız. Biraz ona benzer bir duygu.” Atwood, hayatta olduğu süre boyunca kendinden başka kimsenin okumayacağı bir metin yazmanın gözünü korkutmadığını söylüyor.

download

atwod-patersonB

 

 

 

 

 

 

“Yazdıklarınız iyi bir eleştiri aldığında, bütün övgüyü yayıncılar alır. Kötü eleştirilerin adresi ise yazarın kendisidir. En azından bunları göremeyeceğim.”

Paterson, pek çok yazar için projenin “özgürlükle eşanlamlı olabileceğini,” zira yazarlara “istedikleri formda, istedikleri konuda, istedikleri dilde yazma serbestisi sunduklarını” söylüyor.

Yazarlardan sadece “zaman ve hayalgücü” temalı metinler üretmeleri isteniyor.

DİL UZMANIYLA OKUNMALI

Yazarların okurların yaşından toplumsal sınıfına kadar hiçbir şeyi önceden kestiremediğini, kitapların “bir bakıma bir şişeye konulup nehre bırakılan mektuplar” gibi olduğunu söyleyen Margaret Atwood da gelecekteki okurların metinleri okumak için bir dil uzmanına ihtiyaç duyabileceğini öngörüyor. “Bu 100 yılda dil tabii ki değişecektir” diyor Atwood, “Belki 1400’lerle günümüz dili arasındaki değişim kadar radikal olmasa da, yine de değişecektir.”

Atwood’un çalışması 2018 yılında Oslo’da açılacak halk kütüphanesinde “Deichmanske Halk Kütüphanesi” özel tasarlanmış bir odada saklanacak. Odada, kurulan ormandan odunlar, yazarların ve eserlerinin adları olacak, fakat metinlerin hiçbiri okumaya açık olmayacak. Kütüphaneye bir baskı makinesi de konularak 2114 yılında kitapların hala kağıt üzerine basılabileceğinden emin olunacak.

katie_paterson_dn_atwood_sep2014

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT -Literature içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s