Kitaptan Uyarlanan En İyi 30 Aşk Filmi

Kitaptan Uyarlanan En İyi 30 Aşk Filmi

Nicholas Sparks’ın aynı isimli kitabından uyarlanan filmde John isimli genç orduya yazılır. Gitmeden önce Savannah isimli bir üniversite öğrencisine aşık olur ve çok geçmeden de kızın kalbini kazanır ancak John’un orduya çağrılması çiftin yalnız mektuplar aracılığıyla iletişim kurmasına neden olacaktır.
 

29. Kolera Günlerinde Aşk/Love in the Time of Cholera (IMDb: 6.4)

kolera günlerinde aşk

Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Gabriel García Márquez’in romanından uyarlanan filmde Florentino Ariza’nın aşkını, kavuşamamasını ve 53 yıl sabırla sevdiğini bekleyişini izleriz.
 

28. Bir Aradayız Hepsi Bu/Ensemble, c’est tout (IMDb: 6.8)

Bir aradayız hepsi bu

Zaman içinde 3 farklı karakterin beraber yaşamasını ve yaşamı öğrenmesini anlatan film bir Anna Gavalda uyarlaması.
 

27. Aşkın Büyüsü/Water for Elephants (IMDb: 7.0)

aşkın büyüsü

Veterinerlik okuyan Jacop Jankowski’nin ailesini trafik kazasında kaybetmesiyle eğitimini bırakıp, gezici bir sirk trenine katılıp orada yaşadıklarını anlatan film Sara Gruen’in 3.romanından uyarlama.
 

26. İnci Küpeli Kız/Girl with a Pearl Earring (IMDb: 7.0)

inci küpeli kız

Scarlett’e Altın Küre ve Bafta adaylıkları kazandıran, Tracy Chevalier’in romanından uyarlanan film, Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız tablosunun yaratılış sürecini çevreleyen olayları anlatmakta.
 

25. Aşkın Gücü/What Dreams May Come (IMDb: 7.0)

aşkın gücü

Chris ve Annie birbirine delice aşık bir çifttir. Bir trafik kazası sonucu çocuklarını kaybedince Annie eski mutluluklarını bir daha asla bulamayacaklarını düşünür. Chris ise karısını bu buhrandan kurtarmaya çalışacaktır. Film Richard Matheson romanından uyarlama.
 

24. Bir Gün/One Day (IMDb: 7.0)

bir gün

David Nicholls’ın çok satan romanından uyarlanma filmde Emma ve Dexter’ın her 15 Temmuz’daki ilişkilerine tanıklık etmekteyiz.
 

23. Not: Seni Seviyorum/P.S. I Love You (IMDb: 7.0)

NOT- SENİ SEVİYORUM

Cecelia Ahern romanından uyarlanan acıtan bir aşk hikayesi. Bir adamın bu dünyadan gittikten sonra karısını mektuplar ile hayata tutunmayı öğretmesini anlatır film.
 

22. Zaman Yolcusunun Karısı/The Time Traveler’s Wife (IMDb: 7.1)

zaman yolcusunun karısı

Henry bir zaman yolcusudur ve Clare’e aşık olup, onunla evlenir. Kocasının ansızın ortadan kaybolmaları ile Clare aşk konusunda yalnızlık ile sınanacaktır. Film Audrey Niffenegger romanından uyarlama.
 

21. Beni Asla Bırakma/Never Let Me Go (IMDb: 7.2)

beni asla bırakma

Time dergisi tarafından en iyi 100 İngiliz romandan biri seçilen Kazuo Ishiguro’nun aynı isimli romanından uyarlanan filmde yatılı okulda büyüyen üç arkadaşın çocukluktan ergenliğe geçişlerini ve önceden çizilen kaderleriyle yüzleşmelerini izleriz.
 

20. Candy (IMDb: 7.3)

candy

Luke Davies’ın çarpıcı romanından uyarlanan karanlık film bir adamın hem eroine hem de bir kadına olan bağımlığını anlatmakta.
 

19. Çikolata/Chocolat (IMDb: 7.3)

çikolata

Her şeyden uzak, minik bir Fransız kasabasına genç bir kadın ve kızının taşınıp, çikolatadükkanı açmalarıyla gelişen olayları anlatan film Joanne Harris’den uyarlanma.
 

18. Jane Eyre (IMDb: 7.4)

jane eyre

Charlotte Brontë’nin klasikler arasında yerini alan kitabından uyarlanan film Jane Eyre’in çocukluğundan itibaren yaşadığı zor hayatı ve aşkını anlatır.
 

17. Uzaktaki Anılar/A Walk to Remember (IMDb: 7.4)

uzaktaki anılar

Yine bir Nicholas Sparks romanından uyarlanan filmde Landon isimli popüler bir genç, bir ceza sonucu Jamie isimli çekingen bir kız ile tanışır ve artık hayatı eskisi gibi olmayacaktır.
 

16. Ingiliz Hasta/The English Patient (IMDb: 7.4)

ingiliz hasta

Michael Ondaatje romanından uyarlanan 9 Oscar sahibi bir film, II.Dünya Savaşıİtalya‘sında aşk ve savaşın öyküsünü anlatıyor.
 

15. Duvak/The Painted Veil (IMDb: 7.5)

duvak

Çin’de herkesi öldüren bir kolera salgınının olduğu bir köyde hekimlik yapmaya giden bir çiftin çatırdayan ilişkileri üzerine kurulu film W. Somerset Maugham romanı uyarlaması.
 

14. Elveda Las Vegas/Leaving Las Vegas (IMDb: 7.6)

elveda las vegas

Las Vegas’a yolu düşen karısı tarafından terkedilmiş, kaybedenler kulübünde oynayan Anderson’ın Sara adındaki bir fahişe ile yolunun kesişmesi ile gelişen olayları anlatan John O’Brien romanından uyarlama film Nicholas Cage’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı da kazandırmıştır.
 

13. Okuyucu/The Reader (IMDb: 7.6)

okuyucu

Kate Winslet’e Oscar, Altın Küre, Bafta kazandıran, Bernhard Schlink romanından uyarlanan film gizli bir ilişkinin iki kahramanının 8 yıl sonra karşılaşmasını anlatır.
 

12. Kayıp Nişanlı/Un long dimanche de fiançailles (IMDb: 7.8)

kayıp nişanlı

Mathilde’ye I.Dünya Savaşı’nda cepheye giden nişanlısının ölüm haberi gelir. Ancak Mathilde buna inanmaz ve olayı incelemeye başlar. Audrey Tautou’nun listedeki 2.filmi Sébastien Japrisot romanı uyarlaması.
 

11. Kefaret/Atonement (IMDb: 7.8)

 

kefaret
Ian McEwan romanından uyarlanan filmde üç insanın haketmedikleri bir şekilde bir kefaretin kurbanı oluşu anlatılır.
 

10. Aşk ve Gurur/Pride & Prejudice (IMDb: 7.8)

aşk ve gurur

Yine Keira Knightley & Joe Wright iş birliği. Bu defa Jane Austen uyarlaması film gurur ve aşk çizgisinde genç kız kardeşlerin hikayesini anlatıyor.
 

9. Tiffany’de Kahvaltı/Breakfast at Tiffany’s (IMDb: 7.8)

Tiffany'de kahvaltı

Sinemanın kült filmlerinden biri olan Audrey Hepburn’u Audrey Hepburn yapan, Truman Capote romanından uyarlanma film, sosyetik isim Holly’nin bir gün Paul Varjak ile karşılaşması ile başlayan olayları anlatır.
 

8. Umut Işığım/Silver Linings Playbook (IMDb: 7.9)

umut ışığım

Matthew Quick’in çok satan romanından uyarlanan ve Jennifer Lawrence’a Oscar’ı kucaklatan filmde rehabiltasyondan yeni çıkan Pat’in Tiffany ile tanışması ve birbirlerine umut ışığı olmalarını izleriz.
 

7. Doktor Jivago/Doctor Zhivago (IMDb: 8.0)

Dr. Jivago

Boris Pasternak romanından uyarlanan kültleşmiş 5 Oscar’lı film Rusya‘nın geçirdiği dönüşüm evresini aşk ve evliliği arasında sıkışan Jivago’nun üzerinden anlatır.
 

6. Not Defteri/The Notebook (IMDb: 8.0)

not defteri

Ve yine bir Nicholas Sparks kitabı.Ailesiyle birlikte tatile gelen Allie, burada yaşayan Noah isimli bir gençle yakınlaşmaya başlar. Aralarındaki sınıfsal ve ekonomik farklılıklara rağmen birbirlerine duydukları hissi engelleyemezler ve doyasıya aşkı yaşarlar ancak işler bu kadar güzel gitmeyecektir.
 

5. Aynı Yıldızın Altında/The Fault in Our Stars (IMDb: 8.1)

aynı yıldızın altında

John Green’in çok satan çok ağlatan aynı isimli romanından uyarlanan film kanser hastası Hazel ile bir bacağını kanserden kaybeden Augustus’un hikayesini anlatıyor.
 

4. Hırçın Sevgilim/Yeopgijeogin geunyeo (IMDb: 8.2)

hırçın sevgilim

Kyun-woo sıradan bir akşam üstü evine dönmektedir, metroda bir kızla karşılaşır. Kız çok sarhoştur ve tren raylarına düşecekken Kyun-woo kızı kurtarır. Trenin diğer sakinleri ikilinin samimi pozları nedeniyle ikiliyi sevgili zannederler. Bu yanlış anlaşılma, ikilinin hayatındaki birçok şeyi değiştirecektir. Sıcak romantik komedi Ho-sik Kim’in kitabından uyarlama.
 

3. Rüzgar Gibi Geçti/Gone with the Wind (IMDb: 8.2)

rüzgar gibi geçti

Margaret Mitchell tarafından yazılmış kitabı da efsane. Uyarlandığı 8 Oscar’lık filmi de. Film sivil savaşın gölgesinde yaşanan çok kahramanlı bir aşk hikayesini konu alıyor.
 

2. Selvi Boylum, Al Yazmalım (IMDb: 8.7)

selvi boylum al yazmalım

Listedeki Türk filmi, gururumuz. Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp romanından uyarlanan, Atıf Yılmaz’a Altın Portakal kazandıran film İlyas ve Asya’nın unutulmaz aşkını anlatıyor. Sadece aşk değil, Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oyunculukları, o kimyaları; Cahit Berkay’ın bestelediği o film müziği de unutulmaz.
 

1. Forrest Gump (IMDb: 8.8)

forrest gump

Ve zirvenin sahibi. 6 Oscar’lı gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olan Forrest Gump, Winston Groom romanından uyarlama. Zeka seviyesi düşük Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde-ve tabii hayatının aşkı Jenny ile tanışması da var- bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.
 

 

ALINTIDIR : http://www.onedio.com

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT -Literature, SİNEMA ** Cinema içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s