O sadece bir kız çocuğu….mu? Malala…

malala-by-phil-kinsley

MALALA  YOUSAFZAİ 

Malala küçücük bir kız çocuğu…Küçücük bir kız çocuğu ama kocaman bir yüreğe ve korkusuz bir beyne sahip…Bütün çocukların okuma hakkını savunduğu ve  dünyanın her yanındaki ezilmiş kız çocuklarına umut verdiği için bir kahraman...Fakirlik, baskı, terör ve kadınların hiçbir hakkının olmadığı bir ülkede “eğitim hakkı” için ölümü göze alan bir cengaver…

malala 2

Malala Yousafzai. Pakistanlı bir kız çocuğu...Ülkesindeki kız çocuklarının okuma hakkını savunduğu için Taliban tarafından ölüm emri verilen ve 2012 yılında da vurulan Pakistanlı bir kız çocuğu…

Malala, just 14 was shot in the head in an assassination attempt by taliban gunmen and has been in critical condition since the 9th of October. Gunned down because she actively seeks freedom of education for girls in the swat valley, in Pakistan.  She has become the youngest ever Nobel Peace Prize winner. 

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Mingora kentinde 1997’de doğan Malala’nın hikayesi 2009 yılı  başında,  11 yaşındayken BBC Urdu’da  “Taliban yönetimi altında bir kız öğrenci olmanın nasıl olduğunu anlattığı” blogla başlamış.  Yazılarında Taliban rejiminin yaşadığı bölgedeki yüze yakın okulu kapatmasını anlatıyormuş. BBC blogunu yayınlanınca adı duyulmuş. Derken o yaz New York Times onun hayatını konu alan kısa bir belgesel çekmiş. Pakistan’daki eğitim de böylece gözler önüne serilmiş.

Pakistan ordusu 2. Swat savaşı olarak bilinen harekâtla Swat vadisini geri almaya çalışırken  Taliban yönetimince önce bölgedeki okullar yasaklanmış, daha sonra sadece erkeklerin ilkokula gitmesine izin verilmiş. Bu arada  yüzlerce okul Taliban tarafından yakılmış ve yerle bir edilmiş. En sonunda yeniden okula dönme izni çıktığında Malala günlüğüne “700 kayıtlı çocuktan sadece 70’i oradaydı” diye yazmış.

desmond tutu

Çekilen belgesel ile birlikte birden bire ünlü olan Malala’yı  ünlü indigo aktivist Desmond Tutu  “Uluslararası Çocuk Barış Ödülü“ne aday göstermiş göstermesine de Taliban tarafından Malala için “ölüm emri” verilmiş. Bu küçücük 14 yaşındaki kız çocuğu bütün çocukların okuma hakkını savunduğu için “çok tehlikeli” bulunmuş.

2011 de Pakistan Başbakanı ona ülkenin ilk “Milli Gençlik Barış Ödülü”nü verdiğinde o hiçbir siyasi partiye üye olmadığını ve zamanı gelince eğitimi savunan bir parti kurmayı umut ettiğini söylemiş. Malala ünlendikçe hayatı da tehlikeye girmeye başlamış. Kapının altından atılan notlar, gazete ilanları, facebook mesajları ile durmadan kendisi ve ailesine karşı ölüm tehditleri alan Malala durmamış. Ülkesindeki durumu tüm dünyaya iletmeye devam etmiş. Tehditler işe yaramayınca Taliban sözcüsü “Malala’nın onları harekete geçmek zorunda bıraktığını” söylemiş ve işte 3 kız çocuğunun ağır yaralanmasıyla sona eren ölüm fermanı imzalamış.

malalanın vurulması09 Ekim 2012 de Taliban tarafından Pakistan’ın Swat vadisinde okul otobüsünde vurulmuş… Taliban tetikçisi sadece kızların olduğu okul otobüsüne girerek “Hanginiz Malala? Yoksa hepinizi öldürürüm!” diye bağırmış ve basmış tetiğe… Malala’nın başından giren kurşun boynunda yol alıp omuzunda durmuş.

Malala önce bir askeri hastaneye kaldırılmış, oradan da İngiltere’ye gönderilmiş. Olaydan 9 gün sonra komadan çıkmış, bir sürü ameliyat ve aylar süren tedaviler sonucunda hastaneden ancak Mart 2013’de taburcu edilmiş. 

Savuduğu değerler için Malala’nın vuruluşu uluslararası ses getirmiş ve vurulmadan önce kurduğu “fakir kızların okula gitmesini sağlama amaçlı vakfı”na bağış yağmaya başlamış. Pakistan yeni bir eğitim hakkı kanunu çıkarmış. Onun misyonunun dikkatleri çekmesiyle birlikte BM de ‘Ben Malala’yım’ adında yeni bir inisiyatif başlatılmış ki bunun en büyük amacı 2015 sonunda şu anda okula gidemeyen 61 milyon çocuğa eğitim sağlanmasıymış.

malala childrenEğitimine İngiltere’de devam eden Malala, geçtiğimiz sene  Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiş, kısa süre önce de Uluslararası Çocuk Barış Ödülü’ne, Uluslararası Af Örgütü’nün 2013 Vicdan Elçisi Ödülü’ne ve Index on Censorship 2013 İfade Özgürlüğü Ödülleri’nde de Hak Savunuculuğu Ödülüne layık görülmüş.

12 Temmuz 2013 de 16. yaş gününde Malala Birleşmiş Milletlerde insanlığa seslenmiş :

malala bm

“Malala günü benim günüm değil. Bugün hakları için seslerini yükselten her kadın, her oğlan ve her kızın günüdür” .

“Teröristler benim ideallerimi değiştireceklerini, isteklerimden vazgeçeceğimi zannettiler, ama benim hayatımda şunun dışında hiçbir şey değişmedi: Zayıflık, korku ve umutsuzluk öldü. Kuvvet, güç ve cesaret doğdu… Ben kimseye karşı değilim, ne de Taliban ya da bir başka terörist gruptan intikam almak üzere konuşmak için buradayım. Ben buraya her çocuğun eğitim hakkını savunmak ve bu konuda konuşmak için geldim. Ben Taliban’ın oğulları ve kızları için de eğitim istiyorum, tüm teröristlerin ve ekstremistlerin çocukları için de.”

malala

 Let us pick up our books and our pens, they  are our most powerful weapons.

One child, one teacher, one book and one pen can change the world.

-Malala Yousafzai-

malala-yousafzai-1-w724

mamala times

2014   NOBEL  BARIŞ  ÖDÜLÜ    MALALA’nın…

nobel-barış-ödülü1

2013 yılında aldığı Avrupa Parlamentosu “Sakharov Düşünce Özgürlüğü ödülü”nün ardından  2014 yılı Nobel Barış Ödülü’nü Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi ile birlikte kazanan 17 yaşındaki Malala Yousafzay, şimdiye kadar bu ödülü kazanan en genç isim olduNobel Ödül Komitesi’nden yapılan açıklamada, Yusufzay ve Satyarthi’nin “çocuklar ve genç insanlara yönelik zulümle mücadeleleri” nedeniyle bu ödüle layık görüldükleri belirtildi. 

tumblr_n8k8jaEx4T1qfyjoto1_500

“My role and struggle is beyond personal fame and achievement. I will be happy when every girl in this land gets formal education. I will not sit with ease until all my girls receive education and learn their rights”                               -Malala Yousafzai-

Halen okula gönderilmeyen, eğitim alamayan, küçücük yaşta okul yerine koca evine gönderilen kız çocuklarıyla dolu Ülkemizin de bir Malala’ya,  hatta Malala’nın zihniyetiyle dopdolu bir çok Malala’ya ihtiyacı var…Bizim kızımızın adı Ayşe mi olur, Fatma mı bilinmez ama mutlaka olmalı, hatta bu Ayşeler, Fatmalar annelerinin ellerinden tutup birlikte ayağa kalkmalı, hem annelerinin hem kendilerinin hem de gelecekteki çocuklarının hakkını savunmalı, yoksa onları savunacak kimse olmayacak ne yazık ki…

AYŞEN CUMHUR ÖZKAYA – 10.10.2014

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT - YAZILARIM, ŞİİRLERİM ** My Writings, Poems, YAŞAMLAR ** Lives içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s