2014 Sedat Simavi “Edebiyat” Ödülü Murat Gülsoy’un…Gölgeler ve Hayaller Şehri”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti‘nin (TGC) düzenlediği 38. Sedat Simavi

Ödülleri’nde “Edebiyat” dalındaki ödül 2014 yılında yayımlanan “Gölgeler ve

Hayaller Şehrinde” adlı romanıyla “MURAT GÜLSOY”a verildi. 

sedat-simavi-odulleri-sahiplerini-buldu-6767127_x_o

 

Gölgeler ve Hayaller Şehrinde :

gölgeler

2014 yılında okurla buluşan romanın hikayesi 1968 yılında başlar. Yeni mezun avukat, sabahtan akşama adliye koridorlarını arşınladıktan sonra nefes almak için Sahaflar Çarşısı’na varır. Sınırları mutlak suretle çizilmiş hayatından kaçmak için yapılan en kusursuz, en kısa yolculuğudur bu.

Heyecanla rafların arasında yeni dünyasını ararken sahaf avukata yaklaşır ve elinde tuttuğu muazzam, deri kaplı defteri uzatarak hangi dilde yazılmış olduğunu sorar. Tabii ki kıymetli fakat keşfedilemeden hemen önce yok olmuş bir yazardan kalan elyazması olduğunu umarak, merakla gelecek cevabı beklemektedir.

Kısaca göz gezdiren avukat, Fransızca yazılı defterin mektuplardan ibaret olduğunu söyler. Ama içeriğinin ne olduğundan bahsetmez. Böylece sahafın umutlarını tüketen nokta, avukata yeni bir dünya bağışlamıştır çoktan…

Meşrutiyetin ilanından sonra bir Fransız gazetesi Türkiye’de olup bitenleri ilk kaynaktan öğrenmek için İstanbul’a muhabir göndermeye karar verir. Türk asıllı bir Fransız gazeteci bu işe talip olur ve köklerinin bulunduğu şehre, İstanbul’a doğru yola çıkar.

Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, Osmanlı’nın bu çalkantılı dönemindeki toplumsal histerinin romanı. Yabancı kaldığı ülkesinde olan biteni yabancılara rapor eden bir Türk’ün, bir yandan Osmanlı toplumunun akıl tutulmasını gözlemlerken bir yandan da kendi geçmişiyle yüzleşmesinin hikâyesi…

Murat Gülsoy’un kendine has kalemiyle bugüne kadar yarattıklarının tamamından sıyrılan, eşine az rastlanır bir hikaye!

 

Kısaca Hatırlayalım : Kimdir Murat Gülsoy?

sedat_simavi_edebiyat_odulu_murat_gulsoyun_1417701300_6374

Murat Gülsoy, 1967‘de İstanbul‘da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi‘ni bitirdi. Elektrik-Elektronik Mühendisliğini bitirdikten sonra yüksek lisans çalışmasını aynı üniversitenin Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi‘nde Biyomedikal Mühendisliği alanında yaptı. 1993 Yılından beri Boğaziçi Üniversitesi‘nde öğretim üyesi olarak çalışmakta,  mühendislik ve edebiyat alanlarında dersler vermekte, araştırmalar yapmaktadır.

1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi  dergisini çıkardı.

2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı Bu Kitabı Çalın adlı kitabına,

2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü Bu Filmin Kötü Adamı Benim,

2013 yılı Notre Dame de Sion ödülü Baba Oğul ve Kutsal Roman,

2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Gölgeler ve Hayaller Şehrinde adlı                     romanlarına verildi.

 

 

Öykü ve romanları çeşitli dillere (İngilizce, Fransızca, Almanca, Çince, Japonca, Makedonca, Rumence, Bulgarca, Arnavutça, Arapça) çevrilmektedir.

Açık Radyo’da 1995-2002 yılları arasında Hayalet Gemi, Simgeler Sözlüğü, Ubor Metenga gibi programlarda yer almış olan Gülsoy 2010-2013 yılları arasında TRTTURK kanalında Açık Şehir programında “Sinemada Edebiyat Uyarlamaları”nı hazırlayıp sunmuştur.

Murat Gülsoy aynı zamanda 2004 Yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmenliği ve 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi müdürlüğü görevini sürdürüyor.

 

Kitapları :

Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul, 1999, CAN Yayınları, öyküler.
Bu Kitabı Çalın, 2000, CAN Yayınları, öyküler.
Belki de Gerçekten İstiyorsun, 2000, altkitap.com, öyküler.                                                 Bu kitabı çalın, 2001, (Sait Faik Hikaye Armağanı)                                                     Alemlerin Sürekliliği ve Diğer Hikâyeler, 2002, CAN Yayınları.                           Binbir Gece Mektupları, 2003, CAN Yayınları, öyküler.                                                     Bu Filmin Kötü Adamı Benim, 2004, CAN Yayınları, roman.                                                                     (roman dalında 2004 Yunus Nadi Ödülü’nü kazandı)                                          Bu An’ı Daha Önce Yaşamıştım, 2004, CAN Yayınları, öyküler.                                Büyü bozumu: Yaratıcı Yazarlık, 2004, CAN Yayınları, deneme.                               Sevgilinin Geciken Ölümü, 2005, CAN Yayınları, roman.                                   Kâbuslar, 2006, altkitap.com, öyküler.                                                                             İstanbul’da Bir Merhamet Haftası, 2007, CAN Yayınları, roman.                              Bize Kuş Dili Öğretildi, 2008, altkitap.com, resimli-roman.                                             602. Gece, 2009, CAN Yayınları, inceleme.                                                                     Karanlığın Aynasında, 2010, CAN Yayınları, roman.                                                     Tanri Beni Goruyor mu? Öykü, 2010 CAN Yayınları                                                           Baba, Oğul ve Kutsal Roman, 2013 yılı Notre Dame de Sion ödülü                           Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT -Literature içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s