2014 Sedat Simavi Ödülleri

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti‘nin (TGC) düzenlediği 38. Sedat Simavi Ödülleri, The Marmara Taksim Oteli’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

sedat-simavi-odulleri-sahiplerini-buldu-6767127_x_o

Törende bir konuşma yapan TGC Başkanı Turgay Olcayto, toplumun üzerinde sosyal medyadan, iktidara dayanmış bir takım çevrelerden gizli mesajlar dağıtıldığını belirterek, “Toplumun üzerinde korku iklimi yaratılıyordedi.

sedat-simavi-odulleri-sahiplerini-buldu-CHA-1620461-2-t

Dal Kazanan Açıklama
Gazetecilik Güngör Uras Milliyet gazetesinde yayımlanan “En Büyük 10’a Girecekken En Kırılgan 5’teyiz” başlıklı dizisi ve Milliyet – Dünya gazetelerindeki “Olayların İçinden” köşesi ekonomi yazılarıyla.
Radyo Ercan Taner ve Mert Aydın NTV Radyo’da yayınlanan “Ateş Arabaları: 2. Dünya Savaşı ve Futbol” adlı ortak radyo programıyla.
Televizyon Kenan Şener – Serdar Ekeyılmaz CNN Türk’te yayımlanan “Soma’da Acı Gerçekler” adlı ortak televizyon haber programıyla.
Edebiyat Murat Gülsoy Gölgeler ve Hayaller Şehrinde romanıyla.
Sosyal Bilimler Cem Behar Bir Mahallenin Doğumu ve Ölümü (1494-2008)” Osmanlı İstanbulu’nda Kasap İlyas Mahallesi” adlı eseriyle.
Fen Bilimleri Hamza Yeşilyurt Ramanujan’ın Rogers-Ramanujan Fonksiyonları İçin Verilmiş Olduğu Bazı Eşitliklerin Basit İspatları” adlı eseriyle.
Sağlık Bilimleri Devrim Gözüaçık Mikro RNA 181A, Açlık ve Rapamisin Tarafından Uyarılan Otofajiyi ATG5’i Hedefleyerek Düzenliyor” adlı çalışmasıyla.
Görsel Sanatlar Onay Akbaş “Galeri Artist ve Arete Sanat Galerisi “Dalga” Resim Sergisi”
Spor Galatasaray Odeabank Kadın Basketbol Takımı “Avrupa Kadınlar Ligi Şampiyonu” olması nedeniyle.

 

Övgüye layık görülen eserler :

Gazetecilik dalında “Kara Köleler” dizisi yazısı ile Bünyamin Aygün, 

Radyo dalında “Başka Bi Gözle: Koku” , Gamze Sofuoğlu – Kürşat Ceylan, 

Televizyon alanında “Bir Ada İki Göç” ile Zühre Saral Gökağaç, 

Sosyal bilimler dalında “İhtilal” adlı eseriyle Altan Öymen,

Fen Bilimleri kategorisinde “Elektron Saçılımının Topolojik Özelliklere Etkisi: Düzensizlik ve Süperörgülerden Majorana Fermiyonları” ile Doç. Dr. İnanç Adagideli, 

Sağlık bilimleri dalında “Kromotin Modifikasyonu Gerçekleştiren Enzimlerin Yeniden Programlama Üzerindeki Etkileri” başlıklı çalışması ile Doç. Dr. Tamer Tevfik Önder, 

Spor alanında “2014 Avrupa Basketbol Şampiyonu” olması nedeniyle Ümit Milli Erkek Basketbol Takımı.

************************************************************************************

TGC KURUCU BAŞKANI SEDAT SİMAVİ’NİN ÖZ GEÇMİŞİ

(1896 – 1953)

sedat simavi

Öncü çalışmaları ile adını yayın tarihine yazdıran Sedat Simavi,1896 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Hamdi Simavi Bey, annesi Sultan Abdulhamit sadrazamlarından Saffet Paşa’nın torunu Aliye Hanım’dır. Sedat Simavi, babasının görevli olduğu Samsun’da ilk Fransızca derslerini aldı. Kadıköy Saint-Joseph Fransız Okulu’nda başladığı öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı (1912), Okul sıralarında ilk karikatürleri yayınlanmaya başlandı. 1.Dünya Savaşı patlak verince Hadımköy’deki birliğine katıldı. 1916’da Şeker Bayramı’nın birinci günü “HANDE” adındaki haftalık dergiyle yayın hayatına atıldı. 1917’de Müdafaa-i Milliye Cemiyeti adına ilk defa konulu bir film çevirdi. “PENÇE”, “CASUS” ve “ALEMDAR VAKASI” filmleri böyle doğdu. İstanbul’un çeşitli semtlerinde başarı ile oynadı. “DİKEN” ve “İNCİ” dergilerini de bu arada yayımlamıştı.  Sedat Simavi, günlük gazete idealine 21.7.1920’de “DERSAADET” ile kavuştu. Gazete, Sevr Muahedesi’nin yarattığı karamsarlığa karşı yapıcı bir ruh aşılıyordu. Onu “PAYİTAHT”, “GÜLERYÜZ” izledi. 15 Mart 1933’te yayın hayatına atılan haftalık “YEDİGÜN” ile 18 yıl en çok satan dergiyi çıkarma başarısına sahip oldu. Gazetecilerin dayanışmalarını ve bağımsızlıklarını sağlamak amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulmasında öncü oldu. Cemiyetin 1 numaralı Şeref Rozeti’ni taşıdı ve ilk başkanlığa seçildi. Sedat Simavi, 1 Mayıs 1948’te Türkiye’nin en büyük tirajlı gazetesi “HÜRRİYET” i yayımlamaya başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı iken Üniversitede Gazetecilik Kürsüsü’nün kurulması için de ilk yazılı başvuruyu yaptı. Sedat Simavi’nin mücadeleli hayatı 11 Aralık 1953’te son buldu.

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT -Literature içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s