Ra Paulette

25 Yıl Boyunca Elleriyle Kazdığı Mağarayı İnanılmaz Bir Sanat Eserine Dönüştüren Adam…..

Man Spends 25 Years Hand-Digging Beautiful Caves With Unbelievably Detailed Interiors…..

Kendi kendini eğitmiş olan sanatkar Ra Paulette, hayatının son 25 yılını New Mexico Eyaleti’ndeki dağlık bir alanda bulduğu bir mağarayı kazarak harcadı. 67 yaşındaki bu adam, normal kazı çalışmalarında kullanılan aletleri ve makineleri kullanmıyor. Yalnızca küçük el aletleri ve çoğu zaman hiçbir şey kullanmadan sadece elleriyle kazı çalışmalarını yürütüyor.  Self-taught artist Ra Paulette has spent the last 25 years turning the hillsides of northern New Mexico into unbelievably ornate caves. The 67-year-old doesn’t use big, fancy machinery either. He digs out the caves and carves detailed patterns within their walls with basic hand tools.

Peki ortaya ne mi çıktı? İşte o inanılmaz mağaradan görüntüler;

1. Ra Paulette’nin elleriyle kazdığı mağaranın duvarları, bir                   müzenin sanat eserleriyle dolu duvarlarını andırıyor adeta. Ra         Paulette’s hand-dug caves are museum-like caverns whose walls     serve as the actual art on display.

Ra Paulette1

2.

Ra Paulette22

 

 

3.

Ra Paulette2

 

4. 

Ra Paulette3

Hayatının neredeyse yarısını bu işe harcayan sanatkarın elleriyle yarattığı bu mağara görenleri hayrete düşürüyor.  The diligent artist has created about a dozen caves after dedicating nearly half his life to his art.

5.

Ra Paulette5

6.

Ra Paulette6

7. 

Ra Paulette7

Bu çalışmayı yaparken en büyük ilham kaynağının doğa olduğunu söyleyen Paulette, yarattığı onlarda küçük mağaraların her birinde farklı bir tema belirlemeye özen göstermiş. Each man-made cave features its own unique interior, boasting brilliant architectural desing inspired by nature.

8.

Ra Paulette8

9.

Ra Paulette9

10.

Ra Paulette10

Mağaranın içerisinde 12 metreye yüksekliğe kadar ulaşabilen kolonlar bulunuyor. Paulette’s caves, which he refers to as his wilderness shrines, include detailed columns that can reach 40 feet high.

11.

Ra Paulette11

12.

Ra Paulette12

13.

Ra Paulette13

14. 

Ra Paulette22

Kolonların tepelerinde içeri vuran ışıklar, mağaranın içerisinde bulunan kişiye hem yer altında olduğunu hatırlatıyor, hem de ‘yaşama dönme’ arzusunu tetikleyerek sıradışı bir sıkışmışlık hissi yaratıyor. They also tend to feature peeks of light from high above, to complement and juxtapose the feeling of being underground.

15.

Ra Paulette25

16. 

Ra Paulette24

İnanması güç fakat bu adam yalnızca ellerini kullanarak yaratmış bu harika mağarayı. It’s hard to believe, but this one man has single-handedly created all of these elaborate sandstone caves.

17.

Ra Paulette16

18.

Ra Paulette17

19.

Ra Paulette18

Paulette’nin mağarası uzun yıllar boyunca herkesten bir sır gibi saklandı, fakat film yapımcısı Jeffrey Karoff bu mağaranın varlığından haberdar olunca Paulette ile görüştü ve bu inanılmaz mağara hakkında bir belgesel hazırlandı: Paulette’s work may have been a well-kept secret for quite some time, but filmmaker Jeffrey Karoff learned about him and created a documentary about the artist’s incredible work.

 

 ALINTIDIR :

http://www.onedio.com

http://news.distractify.com/pinar/ra-paulette-cave-digger/?v=1

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı SANAT ** ART içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s