HIDIRELLEZ…

Hıdırellez ve anlamı….    “Dilekler nasıl yapılır?     Nasıl dua edilir?”

hıdırellez 4

Hıdırellez, doğuş, tazelenme, ölümsüzlük ,bereket amacıyla her yıl 6 Mayıs’ta halk arasında kutlanan ve dilekler dilenen bir gündür. 5 Mayıs günü ikindi zamanı başlayıp, 6 Mayıs ikindi zamanı bittiğine inanılır. Bolluk ve bereket günüdür.  Yaz başlangıcı sayılır. Hıdırellez asırlardır halk arasında eğlenceler, kırda, ağaç altlarında şarkılı türkülü şölenler, piknikler, eksiksiz donatılan sofralarla kutlanaktadır.

hıdırellez 8

Karaya çekilmiş tekneler o gün denize indirilir. Hayvanlar Mayıs’ta yavrular, bitkiler Mayıs’ta meyvelerini sunar, insanlar Mayıs’ta daha bir canlı olur, gözler bir başka parlar…Doğanın bütün güzelliklerini sergilediği ay Mayıs’tır.

hıdırellez 22

Rivayete göre Hıdırellezde  Hızır ve İlyas (a.s) buluşarak sohbet ederler ve bu günlerde vakitlerini Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulurlar.          Hızır (a.s)’ın Allah’ın lütfu ile dolaştığı yerde yeşillikler çıkar ve çorak yerler çiçeklere bezenir. Hızır, Hıdır yahut Hadır Arapça bir kelime olup, “yeşillik” mânasına gelmektedir.  Ebû Hureyre (r.a)’den nakledildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.s), Hızır (a.s)’a Hızır denmesinin sebebini izah ederken; “Hızır otsuz kuru bir yere oturduğunda  ansızın o otsuz yer yeşillenerek hemen dalgalanırdı” buyurmaktadır. Hızır ve İlyas peygamberin yeryüzünde buluşup darda kalanlara, isteği olanlara, zorluk çekenlere yardım ettiği rivayet edilen gündür. Hızır’ın karadan, İlyas’ın denizden hiç umulmayan       bir zamanda çıkıp geldiği söylenir. 6 mayıs aynı zamanda baharın başlangıcı, bereket ve bolluğa adım atış günüdür.

hıdırellez1

Bu özel günün tarihi ve nasıl oluştuğu ile ilgili bir çok rivayet vardır. Bu rivayetler sadece Türkiye’de değil, İran, Irak, Suriye, Türki devletler tarafından da bilinir ve her toplum kendi kültürel zenginliklerine göre kutlar. Genellikle bu günle ilgili rivayet şöyledir:

Dünya hükümdarı Zulkarneyn, (çift boynuzlu) ölümden çok korkar. Bu korku ona ab-ı hayat suyunu bulma sevdasına düşürür. Alimlere sorar bu suyun nerde olabileceğini . Herkes bir isim ya da yer söyler. Ama alimlerin ortak verdiği tek bir isim vardır : Hızır peygamber.  Hızır Peygamber, hem güvenilir hem de inançlıdır. Bu suyu sadece onun bulacağını sultana inandırırlar. Hz. Hızır bu teklifi kabul eder, yardımcı olarak da yanına kardeşi, yine peygamber olan Hz. İlyas’ı görevlendirirler. Atları ve azıklarıyla yola koyulan bu iki mübarek insan, dağları, denizleri aşar, Kaf dağını geçer ve 6 ay gece 6 ay gündüz yaşanan bir yere gelirler. Karanlıklar (zulumat) ülkesi olarak bilinen bir yerde konaklarlar, atlarını dinlendirir, bir pınar gözünde azıklarını yerler. O sırada yanlarında getirdikleri kurutulmuş bir balığı suya düşürürler. Balık birden canlanıp kaçıp gidince iki kardeş       ab-ı  hayatı bulduklarını anlarlar. Hemen bu sudan içerler ve Hak Teala tarafından ölümsüz olurlar.

İşte onların ölümsüzlüğe karıştığı bu gün önceleri “HIZIR İLYAS” denirken sonradan “HIDIRELLEZ” olarak değişmiştir. 

Hıdırellez

HIDIRELLEZ gününde gününde halk arasındaki inanışlar ve  yapılan uygulamalar  :

hıdırellez 52

HIDIRELLEZ’in bir önceki günü 5 Mayıs’ta, ikindi namazından sonra sabah namazına dek olan vakitte Allah rızası için 2 rekat namaz kılınır ve namazdan sonra:

“Ya Rabbi! Sen dünyanın, kâinatın sahibisin ve her canlıyı

yaratansın. Benim de Rabbimsin ve her canlının da Rabbisin

Mevlam. Kullarının ve her canlının hakkını kullara verdiğin o

günün, bugün olması sebebiyle bu günahkâr kulunun da

 hakkını sen ver Mevla’m. Rabbim! Senden, Senin varlığını,

birliğini, mucizelerini yaşamayı ve yaşatmayı bana nasip

etmeni istiyorum. Bizleri diğer canlılara karşı mahcup etme

güzel ALLAH’ım. Hızır (a.s.) ve Hıdır (a.s.) bu yolda bizlere

arkadaş olsun da, hata ya da günah işlemekten alıkoysunlar.

Dünya hayatında, maddi-manevi sıkıntılarımızda da her

zaman yanımızda olsunlar Ey Rabbim. ALLAH’ım! Yoksa

bizler kul olarak bu dünyada hemen bozuluruz. Ne olur

Rabbim! Bizleri Senin ve Peygamberimizin (Sallallahu aleyhi

ve sellem) merhametinden mahrum etme ALLAH’ım. Sana

yalvaran bu kulunun da dünya ve ahiret hayatını kazandır.

İşimizle, gücümüzle, duamızla sana sığınıyoruz güzel

ALLAHım…Dualarımızı Senin güzel isimlerin hürmetine, habibin    

hürmetine kabul buyur. Amin.” diye dua edilir.

İnanışa göre, nişanlı çiftler varsa, 5 Mayıs günü,  oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı olarak süslenmiş bir koç gönderir. Bu kurban 6 Mayıs’da kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler.     Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.

hıdırellez koçu

5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz.

Bazı bölgelerimizde 5 Mayıs akşamı, yeşil soğanın yaprağı eşit şekilde kesilir ve nişane için ip bağlanır, istenen soru sorulur mesela “ben şu kişiyle evlenecekmiyim veya bu yıl evlenecek miyim?” diye. Sabah kalkıp da baktığınızda soğan uzamışsa sorunun cevabı olumlu olurmuş.

05 Mayıs günü gece yatmadan önce yapılanlar : 

Hızır’ın gülü çok sevdiği ve gül fidanlarını dolaştığı söylenir. O yüzden 5 Mayıs gecesi gül fidanının altına ya da dallarına kırmızı kurdeleyle istekler bağlanıp dua edilir.

hıdırellez 9

“Dileğimi Hızır ile İlyas’ın denizde buluştuğu gibi beni de tez zamanda dileğimle buluştur” diye niyet edilerek dilekler hazırlanıp asılır.

Evin kuzeye bakan penceresine bir kırmızı veya pembe zarf içerisine dileğinizi yazdığınız bir kağıt koyup asıp bekletip ertesi gün bu zarf suya atılır.

Bazı bölgelerde, yatmadan önce, küçük beyaz kağıtlara dileklerini yazıp, düz bir tepsi gibi bir kabın içine gelişigüzel atıp üzerine kağıtlar görünmeyecek şekilde un elenip evin dışına (pencere önü, balkon,bahçe) bırakılır. Sabah kalktığınızda un üzerinde kuş ayağı gibi izler olan kısımdaki dilek kağıtları açılıp bakılır, o dileklerin gerçekleşeceğine inanılır.

Bazı bölgelerimizde kadınlar tarafından bir kağıda dilekler yazılır. Bu arada içine 7 genç kız tarafından, 7 evin çeşmesinden su katılmış toprak bir “Niyet Çömleği” hazırlanır. Niyet tutanlar takılarından birini, kimi yüzüğünü, kimi küpesini bu çömleğe atar. Sonra çömleğin ağzı bir güzel yemeni ile bağlandıktan sonra bir asma kilitle kilitlenip bir gül fidanının altına bırakılır.

hıdırellez niyet çömleği

Yine isteyenler küçük bezlerden dikilmiş keseciklere niyetine göre; evlilikse nikah yüzüğü evse ev anahtarı, çocuksa küçük sembolik bir beşik konulup kese ve dilekçe gül dalına asılır.

hıdırellez 16

Ertesi sabah gün ağarmadan asılanlar toplanıp dilekçe, kese ve bir de boş şişe ile birlikte sahile, deniz kenarına gidilir. Dileğine göre “istemem bi şey, olsun 2 göz odası ve bir de salonu” ya da “Ya Hızır, bu yıl gör beni” diyerek  dilekler denize bırakılır.  Derler ki bükülmüş kağıt suda açılınca Hızır ve İlyas Peygamberler de daha çabuk görürlermiş. Sonra da boş şişeye 7 ayrı dalgadan 7 su doldurulur. Eve dönünce de bu suyun mutluluk niyetine çevreye serpilmesi gerekir.   7 karınca yuvasının üzerindeki toplanmış toprak alınıp (yuvayı bozmayaya gayret edilmeli) bu keseye konur. Alırken de “Halil İbrahim bereketi üzerime olsun” denilir ve bu kese cüzdanda saklanır. (aslında Hızır İlyas bereketi denmesi lazım)

hıdırellez 5

MAL İÇİN :  Ev,   bağ-bahçe,araba isteyen kişiler istediklerinin küçük bir modelini yaparlar ya da bir kağıda çizip gül dalına asar ya da gül dibine çöpten veya taşlarla evin şeklini yaparlarsa olacağına inanılır.

 hıdırellez 10

KISMET İÇİN:  Evlenmek isteyen kızlar gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa evlenecekleri kişiyi düşlerinde göreceklerine inanılır. Aynı amaçla tuzlu yiyecekler yiyip su içmeden yatmak da gelenektendir. Düşlerinde kendilerine altın tastan su verecek kişinin koca adayı olduğuna inanılır.

hıdırellez 18

Ayrıca gül dalına iki adet birbirine bağlanmış yüzük asılır veya bir seramik saksı veya tas içine su doldurulup içine bir yüzük konur gül dibine bırakılır ve ertesi sabah bu yüzük çıkartılıp “kısmetimle beni tez zamanda buluştur, hayırlısı ile evleneyim” denir ve bu su ile yüz  yıkanıp yüzük parmağına takılır veya evlenmek istediği kişinin adı bir kağıda yazılarak veya bir kağıda bir erkek ve bir kadın resmi çizilip altına kendinizin ve sevdiğinizin isimleri, sevdiğiniz biri yoksa eşim diye yazılarak veya sevdiğiniz bir kişinin fotoğrafı gül dalına asılır.

hıdırellez e

Evlenmekte gecikmiş olanlar veya kısmeti bağlı olanlar o gece başlarının üzerinde kilit açtırırlar.

ŞANS İÇİN:  Anadolu’nun birçok yöresinde 5 Mayıs gecesi, kapının önüne süt dolu bir tas konulur, bu süt yoğurda dönüşürse evin bereketinin artacağına, evdekilerin şansının açılacağına inanılır. Yalnız, uğurun bozulmaması için kimsenin bu konuda birbirine soru sormaması gerekir.

Aynı amaçla, boyları eşit iki yeşil soğandan birine beyaz diğerine siyah iplik bağlanır. Ertesi gün bakıldığında beyaz iplik bağlı olan daha çok büyümüşse o yılın uğurlu geçeceğine yok eğer siyah iplikli daha çok büyümüş ise yılın çileli geçeceğine inanılır.

hıdırellez 11

PARA BOLLUĞU İÇİN :  Gül ağacının dalına ya da dibine, toprağa bir kese içinde

bozuk paralar konup asılır ya da kağıda resmi çizilir.

hıdırellez 51

Bütün bu dileklerden sonra dua edilir :

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM…

 Bin bir adım bir adım,
ALLAH bir adım adım,
Kerim Kerem ALLAH,
Başım da bir duman var,
yardım eyle ALLAH.
La ilahe illallah Muhammederresullallah
Yetiş imdadıma Hızır ile,
ALLAH birsin sen kula mişersin
Biz gibi kulların yardımcısı sensin
Hızır deryada erdim murada

AMİN.. ..

Bu dua 39 defa okunur, 6 Mayıs sabahı da 40. okunup duası yapılır. 

hıdırellez 50

HIDIRELLEZ GÜNÜ YAPILANLAR :

 

Önce 1 kez yukarıdaki dua okunur ve dua 40’a tamamlanır  sonra  aşağıdaki dua okunur :

“ALLAHÜMME   RABBÜHÜ   YA   HALKALHALAS   MUHAMMEDİN

  RESULULLAH   YETİŞ   İMDADIMA   YA  HIZIR    YA İ LYAS ” okunur.

O gün, erkenden kalkılıp Hızır bereketinin girmesi için pencereler, kapılar açılır. Dışarıya asılan dilekler toplanır.  Toplanan dilekler suya (nehre, denize) bırakılır ya da bir keseye konarak Kıble’ye bakan bir yere asılır, ertesi Hıdırelleze kadar ya da dilekleri olana dek saklanır, dilekleri olunca da suya atılır ve bir türbeye gidilip dua edilir fakire sadaka verilir.

hıdırellez 13

Eğer bir gün önceden dilek dilemeyi unutmuşsanız, sabah erkenden gün ağarırken su/deniz kenarına gidilir ve kuma dilekler yazılır/çizilir.

hıdırellez 33

O gün genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. Açılır ki eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın. Evdeki yiyecek kaplarının ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır.  O gün evde temizlik yapılmaz, un elenmez çamaşır yıkanmaz, dikiş dikilmez, ekmek yapılmaz, makas açılmaz, elle tutulmaz.

Bazı bölgelerimizde 6 mayısta ev erkenden temizlenir. Öğlene doğru içi su dolu bir ibrik, leğen ve temiz havlu banyoya konur. Bir odaya seccade serilir. Masa kuş sütü eksik donatılır. Herkes öğlen ezanına yakın evin kapısını, penceresini açıp dışarı çıkar.          Hızır A.S. beklenir. Duası alınmak istenir.

Hıdırellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz. Gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkılır, su kenarına gidilir.

6 Mayıs günü ikindi zamanı Hıdırellezin bittiğine inanılır. Ancak eğlenceler hava kararıncaya değin sürer. Piknikler yapılır, deniz kenarına gidilir, ateşler yakılır, ateş üstünden dilek tutularak 3 defa atlanır ve dilekler tutulur.

hıdırellez 6 hıdırellez 7 KIRKLARELI'NDE ROMANLAR HIDIRELLEZ'I KUTLAMAYA BASLADI hıdırellez 34

Daha önceden yapılan Dilek Çömleğinin başında toplanılır, kısmeti çıkmayan kızların başında çömleğin kilidi açılır. Ardından maniler okunur : “Geline bak geline Kına yakmış eline Yârim kurban olayım Saçının her teline.” Bu arada, küçük bir kız elini çömleğe daldırıp takıları çıkarmaya başlar. O anda söylenen mani de takı sahibi neye niyet etmişse, niyetinin cevabı olarak yorumlanır.

Gene bir inanışa göre, evlenmek isteyen kızlar, kimliklerini belli etmeden, kıbleye bakan 9 komşu kapısını çalarlarsa o yıl kısmetleri açılırmış. Boyu kısa olan çocuk veya gencin başına bir oklava ile vurulursa o yıl içinde boyu uzarmış.  Hıdırellez günü 40 çiçekten alınan yeşil yapraklar, bir kaptaki suya atılır. Yüzünde sivilce olanlar bu su ile yıkanırlarsa sivilcelerinden kurtulurlarmış. Hıdırellez günü beyaz kelebek gören kişinin o yıl şans ve kısmeti açık olurmuş.

Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

Hızır (a.s.) tanıma konusunda gelirsek bu konuda net bir şey yoktur, sadece bir inanışa göre Hızır A.S.ın elini tutanlar Hızır A.S.ın küçük parmağının kemiksiz olduğunu fark ederlermiş, artık ne kadar doğrudur bilemeyiz bir de Hızır (a.s.) ın başı darda olanların yanında birden belirdiğine ve birden kaybolduğuna inanılır.  Hızır A.S. yardımcı olmak veya sohbet etmek istediği kişiye/kişilere ak sakallı bir pir-i fani suretinde de görülebiliyormuş, tanıdığı bir insan suretinde de. Hatta sevmediği bir kişi suretinde bile gelebilirmiş. Halk arasındaki inanşa göre yaşlı, fakir, dilenci, çocuk kılığında yani herhangi biri kılığında, bir anda karşınıza çıkabilir, evinizin kapısını çalabilir, bir şey isteyebilirmiş. Dileğini yerine getirirseniz dilekleriniz kabul olur, bolluk ve bereket içinde olurmuşsunuz. Tabii bu arada halkımızın bu saf, temiz inancını bilip de evlerin kapısına Hızır numarasıyla gelip de bir şeyler isteyen sahtekarlara da dikkat etmekte yarar var…Ne diyelim Allah onları da ıslah etsin…Günümüz maalesef sahtekarlarla dolu ve insanlarımız inançları dolayısıyla aldatılmaya müsaitler…

hıdırellez dolandırıcı

Tabii ki buraya kadar anlatılanlar, yapılanlar, inanışlar bir halk geleneği. Dinimiz açısından ele alırsak, dinimizde dilekler yalnızca Yüce Allah’tan dilenir. Çünkü dileğimizi yerine getirebilecek yegane kudret sahibi olan Yüce Allah’tır. Dileklerimizi öncelikle ve sadece Allah’tan dileriz. Çünkü herşey O’nun kudretindedir. O’nun izni ve haberi olmadan hiçbir şey meydana gelemez. Dileklerimizi arz ettiğimiz kulları ancak birer vasıta olarak görmeliyiz.

“De ki: Allah’ım sen mülkün sahibi, sen dilediğine mülkü verirsin, dilediğinden mülkü alırsın, dilediğini yükseltirsin, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir sen her şeye kadirsin. ” (Âli İmran, 3/26)

“O’nun katında izni olmadan şefâat edecek (dilekleri yerine getirebilecek) kimdir?” (el-Bakara, 2/255)

Ehl-i Sünnet itikadında tevessül, yani dualarımızda Allah katında makbul olduğu zannolunan kişilerin hürmetine Allah’tan istemek caizse de, bunda çok dikkatli olmak         ve o kişide herhangi bir güç görmemek lazımdır. Dileğimizi, şahısların veya ölülerin yerine getirebileceğine inanmak bizi küfre ve şirke götürebilir.

Bu sebeple türbelere gidip dilekte bulunmak veya dileklerimizi dile getirirken Allah ile birlikte, şahısları zikretmek hususlarında dikkatli olmak gerekir. Ayrıca türbelere dilek mumları dikmek, dilek taşı yapıştırmak, mukaddes sanılan türbelere adak adamak, çaput bağlamak bâtıl ve bid’at olan ve İslâm ile ilgisi bulunmayan şeylerdir. Bunlara inanarak ve bel bağlayarak yapmak kişiyi küfre götürebilir. Bunun için siz siz olun her daim dileğinizi Allah’tan isteyin…

Hıdırellez hayırlı, uğurlu olsun…Allah bu günün, Hızır ve İlyas (a.s)  hürmetine evlerimize bereket, bedenlerimize sıhhat ihsan eylesin. Yetiş ya Allah, Hızır (a.s.) bize yar ve yardımcı gönder, dertlerimize deva et… Yanımıza geldiğinde senin bize nasip ettiklerine nail olabilmemiz için onu tanımamızı bize nasip et…

AYŞEN CUMHUR ÖZKAYA 05.05.2015

Kıssadan hisse : Hızır A.S.ı nasıl tanırsınız ? 

yeni camiii

Bir zaman, yaşlı bir kadıncağız duymuş ki, Hazreti Hızır her gün yatsı namazında, Yeni Câmî’de görülürmüş.

Kendisi de Hızır Aleyhisselâm’ı görmeyi öteden beri çok istermiş. Duyduğu söz üstüne ertesi gün kocasına durumu bildirip, ondan izin alarak yatsı namazına Yeni Câmî’ye gitmiş.

Namaz çıkışında, avluda bir kenara çekilmiş ve başlamış çıkanlara dikkatli dikkatli bakmaya.

O pür dikkat çıkanları tâkip ederken, karşısından bir yaşlı amca çıkagelmiş.

– Neye bakarsın hâtun?
– Dediler ki, bu câmîde her gece Hızır Aleyhisselam görünürmüş. Onu görmeye geldim.
– Peki onu görsen nasıl tanıyacaksın?
– Bilmem.
– O zaman buradan geçse, sen onu tanıyamazsın.
– Doğru, nasıl da akıl edemedim.
– Bak öyleyse, sana onu nasıl tanıyacağını öğreteyim.
– Olur
– Arkamdaki câmîyi görüyor musun?
– Evet
– Işıklarına bak. Söndü mü şimdi?
– A evet, söndü.
– Şimdi bir daha bak, ışıklar tekrar yandı mı?
– Baktım. Evet şimdi de yandı.
– Peki öyleyse. İşte aynı böyle, arkasında duran câmînin ışıklarını olduğu yerden kıpırdamadan yakıp söndüren birisini görürsen, işte o Hızır’dır.
– Doğru mu?
– Doğru
– Hay Allah râzı olsun,
 demiş ve kadın beklemeye devâm etmiş. Fakat tabiî herkes dağıldığı halde, târife uygun kimse çıkmamış.

Bizimki de mahzun eve dönmüş. Kocası sormuş:
– Gördün mü Hızır Aleyhisselâm’ı?
– Yok, göremedim.
– Vah vah.
– Olsun, göremedim ama, nasıl görülür çok iyi öğrendim.

Reklamlar

About Ayşen Cumhur Özkaya

Ruhu Sanatçı Gönlü İnançlı Hali Hüzünlü Şefkatli Romantik Her daim Duygusal Hayalci Melankolik Karşılıksız Seven Çocuk Kalpli İlahi Aşka Aşık biri
Bu yazı EDEBİYAT - YAZILARIM, ŞİİRLERİM ** My Writings, Poems içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to HIDIRELLEZ…

 1. vedat özmen dedi ki:

  Bunların çoğu hatırladığım kadarıyla tabi çocukluğumda yapılıyordu.Beni o günlere döndürdünüz.Harika teşekkürler.

 2. Aysen Ozkaya dedi ki:

  Eskisi gibi olmasa da halen de yapılıyor, yapılmaya çalışılıyor…Ne yazık ki çocukluğumuzun o güzel hatıralarına sahip olamayacak şimdiki nesil…

 3. Meltem dedi ki:

  birşey soracağım dilekler ne zaman yazılır ne zaman denize atlır

  • Aysen Ozkaya dedi ki:

   5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece yazılır, sabah gün ışırken alınır ve denize atılır…Atamayanlar evlerinde Kıble’ye karşı yüksekçe bir yerde dileklerini ertesi yıla kadar ya da gerçekleşene kadar saklar, gerçekleşirse gidip denize atar, gerçekleşmezse ertesi yıl yeniden yapar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s