Bugün hayatımıza dokunmuş, geçmiş güzel günlerimizde yer almış, hatırladıkça yüzümüzde mutlu bir gülümseme bırakmış bir insanın, Türk sinemasının yakışıklı kahramanı Cüneyt Arkın’ın sonsuzluğa adım attığının haberi ile başladım/başladık güne.

Sevgili Cüneyt Arkın benim ve ailem için sadece ünlü bir oyuncu değildi. 76 yılından bu yana yazlık komşumuz olan Arkın ailesinin iki oğlu sevgili Murat ve Kaan ile kardeşim Tayfun’un arkadaşlığı sayesinde biz de onları daha iyi tanıdık ve sevdik. Oğullarına düşkünlüğü, onlarla futbol oynayışı, çocuklarla olan iletişimi, ailesine olan sevgisi onun insan yanını da görmemizi sağladı.

Sünnetinde yatağından kalkmayı reddeden kardeşimi zorla kaldırıp yürüten de oydu, akşamları kumsalda çocuklarla top peşinde koşturan da. Çocukların “cücü”süydü o. Onlarla çocuk olur, kimseye aldırmadan gönlünce çocuklaşırdı. Hep halktan biri oldu, halkın içinde yaşadı. Dünyanın her yerinden insanlar onu bir an olsun görebilmek için gelirler, o da hiç kimseyi kırmazdı. Bu kadar sevgiye, ilgiye bu kadar tevazulu davranmak…

Birbirlerine kenetlenmiş güzel bir ailedir Arkın ailesi. Şimdi ailenin babası, o koca çınar sonsuz bir yolculuğa çıksa da, kaybının acısı içlerine otursa da, onun gibi dik duran, onun gibi karakterli ve vefakar iki evladı ve onlara her daim kol kanat geren fedakar anneleri ve Arkın ailesini geleceğe taşıyan güzel torunları var geride.

Bugün bizler çoçukluğumuzun, gençliğimizin bir parçasını kaybettik belki ama Türk sinemasının ve Türk halkının kahramanı, Kara Murat’ı, Battal Gazi’si, Malkoçoğlu’su, Çöl Kartal’ı, Dünyayı Kurtaran Adam’ı ve de en yakışıklısı her daim gönüllerimizde yaşayacak.

Türk halkına olan sevgin, onurlu duruşun ve ailene, çocuklarına olan sevginle her daim sevgi ve saygıyla anılacaksın Cüneyt baba. Yolun açık, mekanın Cennet olsun.

Not : Üyesi olduğum NEYYA Yazarlık Atölyesi’nde paylaşılan Cüneyt Arkın’ın okul yıllığı sayfası ile yazdığı bir öyküyü de sizlere iletmek istedim. Öykü yazdığını bilmiyordum ama yıllığından anlaşıldığı üzere arkadaşları geleceğinin parlak olduğunu görmüşler o günlerden.

-AYŞEN CUMHUR ÖZKAYA-